Konkursową szesnastkę wyłoniono spośród 45 tytułów zgłoszonych do konkursu. Zdobywca statuetki za najlepszy film otrzyma 100 tys. zł, swojego faworyta wyłoni także publiczność. Nagrody zostaną przyznane łącznie w 15 kategoriach. W skład jury pod przewodnictwem Filipa Bajona wejdą: irlandzki reżyser Lenny Abrahamson, Kinga Preis, Łukasz Orbitowski oraz Gary Yershon, kompozytor muzyki do takich filmów jak "Kolejny rok" czy "Pan Turner".

Reklama

Filmy rywalizujące w tym roku o Złote Lwy charakteryzuje spora różnorodność tematyczna. W konkursie znalazło się miejsce i dla komedii romantycznej, i dla kryminału, i dla kina historycznego. Dla wielu zaskoczeniem okazało się dopuszczenie do rywalizacji "Planety singli" Mitji Okorna, która okazała się hitem ostatniego sezonu walentynkowego. Ciekawą propozycją są docenione za granicą "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego. Film, którego akcja dzieje się w 1990 roku, opowiada o czterech kobietach, ich wyborach życiowych i emocjonalnych przemianach. Sporo miejsca znalazło się dla kina gatunkowego. W sekcji konkursowej są kryminały i thrillery, w tym "Na granicy" Wojciecha Kasperskiego z udziałem Andrzeja Chyry, Marcina Dorocińskiego, Andrzeja Grabowskiego i Janusza Chabiora, "Sługi boże" Mariusza Gawrysia z Julią Kijowską i Bartłomiejem Topą w rolach głównych, oraz oparte na prawdziwych historiach kryminalnych: "Czerwony pająk" Marcina Koszałki i "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy.

Reklama

Najbardziej oczekiwaną premierą festiwalu jest "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Na uwagę zasługuje także m.in. "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, opowiadająca o destrukcyjnych relacjach między ojcem i synem, Zdzisławem i Tomaszem Beksińskimi.

Reklama

Podczas festiwalu nie zabraknie również miejsca na projekcje poświęcone mistrzom polskiego kina, m.in. Andrzejowi Wajdzie, Krzysztofowi Kieślowskiemu, Andrzejowi Żuławskiemu i Andrzejowi Kondratiukowi.


Festiwal Filmowy w Gdyni | 19–24.09 | FestiwalGdynia.pl