Założeniem festiwalu, odbywającego się w malowniczym miasteczku na Roztoczu, jest pokazywanie filmów, które mają duże wartości artystyczne. - Chcemy przybliżać polskiej widowni takie filmy, które na ogół nie trafiają na ekrany multipleksów. Odwołujemy się też do kina jako medium, przez które oglądamy współczesny świat i poznajemy problemy, którymi żyją ludzie – powiedział rektor Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu Piotr Kotowski.

Reklama

Główny cykl filmów tegorocznego festiwalu zatytułowany został "Świat patrzy na Syrię". Ma przybliżyć polskiemu widzowi sytuację w Syrii, gdzie od pięciu lat trwa krwawa wojna domowa.

- Relacje stamtąd oglądamy za pośrednictwem mediów, często są to przekazy powierzchowne, uproszczone, więc postanowiliśmy odwołać się do autorów filmów, którzy tam żyją. Takich obrazów powstaje sporo, są to dokumenty, a też filmy fabularne, głębiej drążące tamte realia. Podają je w bardzo osobistym tonie – podkreślił Kotowski.

- Przy okazji chcemy odkryć dla polskiego widza kino syryjskie. Filmy tam powstają od dawna, natomiast my bardzo mało czy wręcz nic nie wiemy o tej kinematografii – dodał.

W Zwierzyńcu będzie można zobaczyć 13 filmów syryjskich, w tym sześć w reżyserii Mohameda Malasa, najwybitniejszego twórcy tamtejszego kina, znanego na arenie międzynarodowej. Reżyser ma przyjechać do Zwierzyńca.

Reklama

Pokazane będą takie filmy Malasa jak "Drabina do Damaszku", "Pasja", "Sen", czy "Na piasku, pod słońcem" wyreżyserowany wspólnie z Halem Abdullahem, a także "Syryjska love story" Seana McAllistera i "Powrót do Homs" Talala Derki.

W cyklu "Rekolekcje Filmowe" wyświetlonych zostanie siedem filmów poświęconych sprawom religii, wiary i obecności kościoła w życiu człowieka. - Chcemy poprzez te filmy pokazywać jak w sztuce odbijają się wartości chrześcijańskie. Często te filmy mają ujęcie kontrowersyjne, tak są dobrane żeby wywołać żywszą dyskusję po pokazach. W tym dyskusje będzie prowadził o. Tomasz Dostatni – powiedział Kotowski.

Reklama

Zobaczyć będzie można m.in. węgierski film "Syn Szawła" w reżyserii Laszlo Nemesa, koprodukcję belgijsko-francusko-luksemburską "Zupełnie nowy testament" w reżyserii Jaco Van Dormaela, francusko-polski film "Niewinne" w reżyserii Anne Fontaine.

W cyklu "W polskim obiektywie" pokazanych będzie 15 krajowych filmów z lat 2015-2016, w tym najnowsze dokumenty. - Polski dokument ma ciągle dobrą passę, chcemy pomóc tym filmom w dotarciu do widza – zaznaczył Kotowski.

W Zwierzyńcu zobaczyć będzie można także filmy poświęcone problemom związanym z uchodźcami przybywającymi do Europy, a także przegląd filmów ukraińskich oraz meksykańskich. Łącznie pokazanych ma być ponad 200 obrazów.

Festiwal potrwa do 15 sierpnia. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą koncerty i spektakle teatralne.