Choć Gwyneth Paltrow zagrała w wielu ambitnych filmach ("Sylvia", "Dowód") i na ich potrzeby poddawana była znacznym metamorfozom, wciąż kojarzona jest przede wszystkim jako Amerykanka o urodzie Grace Kelly, która w landrynkowej, różowej sukni odbiera Oscara. Ten słodki obrazek przełamać może najnowsza rola. W filmie Carlosa Saura Paltrow wcieli się w postać Dory Maar - fotografki, muzy i kochanki Pabla Picassa, która za sprawą niezbyt atrakcyjnej twarzy, a także artystycznych wizji malarza, została okrzyknięta "kobietą o najmniej regularnych rysach".

Reklama

Maar możemy odnaleźć na wielu płótnach abstrakcjonisty. Jednak, jako odnosząca sukcesy fotografka była znana jeszcze przed spotkaniem z wielkim malarzem, które miało miejsce w styczniu 1936 roku na tarasie kawiarni Cafe les Deux Magots w paryskiej dzielnicy Saint-Germain-des-Pres. Picasso był zafascynowany trudną urodą 29-letniej artystki, a także jej licznymi samookaleczeniami. Często portretował ją, jako smutną, zapłakaną kobietę. Ich związek trwał prawie 9 lat.

Trudno powiedzieć, czy Gwyneth Paltrow ze swoimi idealnymi rysami i jasną cerą jest najlepszym wyborem? Ale być może uda jej się powtórzyć sukces Charlize Theron, która na potrzeby filmu "Monster" przemieniła się z hollywoodzkiej piękności w zaniedbaną kobietę z nadwagę i...zdobyła Oscara.

Choć metamorfoza Paltrow na pewno wzbudzi wiele zainteresowania, głównym tematem filmu ma być proces tworzenia jednego z najsłynniejszych obrazów Picassa (w tej roli Antonio Banderas) - płótna "Guernica", które lewicujący malarz stworzył, jako hołd dla baskijskiego miasta Guernica, które 26 kwietnia 1937 roku zostało zbombardowane przez Niemców. Film ma trafić na ekrany kin w 2014 roku.(PAP Life)

jmy/ zig/