Scenariusz filmu powstał na podstawie dwóch książek biograficznych dotyczących Madoffa: "Truth and Consequences: Life Inside the Madoff Family" pióra Laurie Sandellwill, która powstała we współpracy z rodzina Madoffa oraz "The Wizard of Lies: Bernie Madoff and the Death of Trust" autorstwa Diane Henriques. Scenariusz napisze John Burnham Schwartz.

Reklama

Bernard Madoff jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich finansistów, niestety raczej z tej złej strony. Jest twórcą największej piramidy finansowej świata, a wcześniej jednym z założycieli i przewodniczącym NASDAQ. W grudniu 2008 roku Madoff został aresztowany przez FBI, a w czerwcu 2009 roku skazany na 150 lat więzienia za miliardowe nadużycia finansowe, których się dopuścił. W wyniku swej działalności pozbawił inwestorów, w tym dziesiątki tysięcy drobnych ciułaczy, miliardów dolarów. Wiele osób straciło wówczas oszczędności całego życia.

Schemat działania jego firmy (tzw. schemat Ponziego) wymagał pozyskiwania wciąż nowych inwestorów, aby mógł dalej działać.

Gdy światło dzienne ujrzała książka Sandell, okazało się, że przez lata, do momentu aresztowania Madoffa, jego rodzina nie miała pojęcia, o jego oszustwach.