Serię letnich hitów – które, według przewidywań dystrybutorów, mają szansę zgromadzić przed ekranami największą liczbę widzów – rozpocznie w Polsce ostatnia odsłona historii o młodych czarodziejach z Hogwartu. "Harry Potter i Insygnia Śmierci: część II" (Wielka Brytania/USA), ósma ekranizacja powieści J.K Rowling, trafi do kin 15 lipca. Książkowa seria o Potterze liczy siedem tomów. Ostatni, obszerne "Insygnia Śmierci", przeniesiono na ekran w dwóch częściach. Obie wyreżyserował Brytyjczyk David Yates, który wcześniej ekranizował "Zakon Feniksa" i "Księcia Półkrwi".

Reklama

W "Insygniach Śmierci: części II" Harry jest już młodym mężczyzną. Musiał wydorośleć także dlatego, że jego opiekun, Dumbledore, zginął. Wchodzący w życie czarodziej-wybraniec zdany jest praktycznie tylko na siebie oraz na pomoc najbliższych przyjaciół, Rona i Hermiony, którzy pomagają mu w poszukiwaniu ostatnich magicznych horkruksów. W trakcie ostatecznej rozgrywki z Voldemortem i śmierciożercami Harry jest zmuszony do ostatecznego poświęcenia. Rozegra się dramatyczna bitwa o Hogwart.

W lipcu na polskie ekrany trafi także film science-fiction "Zielona Latarnia" ("Green Lantern", USA, reż. Martin Campbell, premiera: 29 lipca). To ekranizacja komiksu wydawanego przez DC Comics - opowieść o wojownikach, którzy walczą o międzygalaktyczny porządek we wszechświecie. Każdy z nich nosi pierścień, obdarzający nadzwyczajnymi mocami. Grany przez Ryana Reynoldsa wojownik "Zielona Latarnia", nim stał się superbohaterem był pilotem w siłach powietrznych USA.

Inny amerykański superbohater zawita do kin w Polsce 5 sierpnia. W filmie "Captain America: Pierwsze starcie" (USA, reż. Joe Johnston) w rolę Steve'a Rogersa vel "Kapitana Ameryki" wcielił się Chris Evans. "Kapitan Ameryka" to także postać z komiksu (wykreowana przez Marvel Comics). Rogers, przed II wojną światową student sztuki, w 1940 r. postanawia zaciągnąć się do wojska. Nie zostaje przyjęty z powodu słabego zdrowia. Otrzymuje jednak propozycję uczestniczenia w tajnym eksperymencie - ma być poddany terapii, która zwiększy jego inteligencję i siłę.

W sierpniu do kin trafi z kolei nietypowy western science-fiction, "Kowboje i obcy" (USA, reż. Jon Favreau, premiera: 26 sierpnia), z gwiazdą filmów o Bondzie Danielem Craigiem w jednej z głównych ról. Akcja rozgrywa się w Silver City w Arizonie. Indianie i osadnicy muszą odłożyć wszelkie spory, gdyż w mieście rozbija się statek kosmiczny. Kosmici chcą zdobyć Dziki Zachód. Oprócz Craiga, w filmie wystąpili m.in. Harrison Ford i znana z serialu "Doktor House" Olivia Wilde.

ReklamaReklama

Propozycją dla miłośników mocnych wrażeń będą też dwie amerykańskie produkcje w technologii 3D: horror "Oszukać przeznaczenie 5" (reż. Steven Quale, 12 sierpnia) i przygodowy "Conan Barbarzyńca" (reż. Marcus Nispel, 19 sierpnia).

Kino europejskie najwyższej klasy reprezentować będzie natomiast nowa komedia Woody'ego Allena, "O północy w Paryżu". Film, który otworzył tegoroczny festiwal w Cannes, trafi na polskie ekrany 26 sierpnia. W obsadzie: Owen Wilson, Rachel McAdams, Adrien Brody, Marion Cotillard, Kathy Bates, Michael Sheen oraz pierwsza dama Francji, Carla Bruni. Główni bohaterowie, narzeczeni Inez i Gil, przybywają do Paryża, światowej stolicy miłości, planując ślub. Ich wierność zostanie jednak wystawiona na ciężką próbę.

Latem publiczność obejrzy również trzy nowe filmy polskie: "Latającego mnicha i tajemnicę Da Vinci", "Kreta" oraz "Taxi A". "Latający mnich i tajemnica Da Vinci" (premiera: 19 sierpnia) to wspólna produkcja Polski i Słowacji. W obsadzie są m.in. Paweł Małaszyński, Aleksandr Domogarow oraz Słowak Marko Igonda (który wystąpił wcześniej w amerykańskim filmie "Za linią wroga" i w "Hannibalu. Po drugiej stronie maski").

"Latającego mnicha" wyreżyserowała Słowaczka Mariana Cengel-Solcanska. Akcja filmu rozgrywa się w XVIII wieku w Pieninach. W ukrytym w górach Czerwonym Klasztorze pustelniczy żywot wiodą mnisi kamedulscy. Pewnego dnia u wrót klasztoru mnisi odnajdują zakrwawionego, bezimiennego mężczyznę. Ratują go, a z czasem przyjmują w swe szeregi. Nadają mu imię Cyprian. Wiele lat później noszący to imię tajemniczy zakonnik wsławia się wielkimi odkryciami z dziedziny medycyny i alchemii oraz wynalezieniem niezwykłej machiny.

Thriller "Kret", reż. Rafaela Lewandowskiego, trafi do kin 5 sierpnia. To historia działacza "Solidarności" (w jego roli nagrodzony za tę kreację w Gdyni Marian Dziędziel), który po latach zostaje oskarżony o współpracę z SB.

Komedię "Taxi A" (reż. Marcin Korneluk), gdzie także wystąpił Marian Dziędziel, będzie można oglądać od 12 sierpnia. Bohater, "rekin biznesu" Andrzej, dowiaduje się, że jego wspólnik i niewierna żona wspólnymi siłami pozbawili go pieniędzy. Biznesmen znajduje nowy pomysł na przyszłość: z dyrektorskiego fotela przesiada się na nadszarpniętą zębem czasu łódkę. Przewozi nią pasażerów i udziela im życiowych rad. Wieść o filozofującym przewoźniku dociera do ogólnopolskich mediów.

Latem polscy widzowie obejrzą także nowe filmy z udziałem: Ewana McGregora (dramat "Debiutanci", 15 lipca), Jima Carreya (komedia "Pan Popper i jego pingwiny", 22 lipca), Sigourney Weaver i znanego z komedii "Kac Vegas" Eda Helmsa (komedia "Cedar Rapids", 29 lipca), Jamesa Franco (przygodowa "Geneza Planety Małp", 5 sierpnia), Cameron Diaz i Justina Timberlake'a (komedia "Zła kobieta", 12 sierpnia) oraz Kevina Spaceya, Jennifer Aniston, Colina Farrella i Jamiego Foxxa (komedia "Szefowie wrogowie", 19 sierpnia).

Na ekrany trafią również horrory z Katie Holmes ("Nie bój się ciemności", 26 sierpnia) i Colinem Farrellem ("Postrach nocy", 19 sierpnia) w obsadzie oraz komediodramat "Małżeństwa i ich przekleństwa 2" (29 lipca), gdzie główną rolę gra piosenkarka i aktorka Janet Jackson.