"Czerwony Kapitan" to ekranizacja bestsellera (wyd. 2007) Dominika Dana, słowackiego policjanta i autora powieści kryminalnych. Dan w czasie służby w policji przeżył większość z tego, co później opisał. Jego kryminały to powieści detektywistyczne, a zarazem książki z tłem politycznym, w których autor przedstawia wydarzenia wpisujące się w przemiany polityczne i gospodarcze po roku 1989, gdy rozpadały się struktury komunistyczne.

Reklama

Akcja thrillera toczy się w 1992 roku w Bratysławie, kilka miesięcy przed rozpadem Czechosłowacji i podziałem na Czechy i Słowację. Na miejskim cmentarzu znalezione zostają zwłoki z licznymi śladami tortur. Sprawą zajmuje się Krauz (w jego roli Maciej Stuhr), detektyw z wydziału zabójstw. Świadomi niebezpieczeństwa, Krauz oraz jego partner postanawiają rozwiązać zagadkę. Wszystkie tropy prowadzą do "Czerwonego Kapitana", który w czasach komunistycznych zyskał złą sławę specjalisty od "ostatecznych" przesłuchań (niewielu przeżyło spotkanie z nim).

Kino Świat

Na duże ekrany w Polsce "Czerwony Kapitan" trafi 26 sierpnia. Kinowa premiera na Słowacji odbyła się w marcu. "Czerwony Kapitan" stał się tam absolutnym hitem – został znakomicie przyjęty przez publiczność i ustanowił nowy rekord liczby widzów w weekend premierowy.

Kino Świat / Zygmunt Grabowski

Oprócz Stuhra, w obsadzie są m.in. Marian Geisberg (znany m.in. z filmu "Janosik. Prawdziwa historia") i Oldrich Kaiser ("Obsługiwałem angielskiego króla").

Media