37-letnia Deniz Gamze Erguven, urodzona w Ankarze, a wychowana we Francji, wyreżyserowała "Mustanga" według własnego scenariusza, napisanego wspólnie z 40-letnią Alice Winocour. Bohaterkami ich opowieści jest pięć nieokiełznanych, młodych dziewcząt, które łączy silne pragnienie wolności. Dziewczyny żyją w świecie, w którym wciąż pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna "znać swoje miejsce". Aby żyć tak, jak chcą, będą musiały zaryzykować wszystko.

Reklama

Akcja toczy się latem w nadmorskim tureckim miasteczku. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców taka zabawa dziewcząt jawi się jako zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal. Dom dziewczynek zaczyna z dnia na dzień przypominać więzienie. Rodzina chce jak najszybciej "pozbyć się problemu" i wydać siostry za mąż, o wyborze narzeczonych decydując bez wiedzy dziewcząt. Dziewczyny postanawiają się przeciwstawić: za wszelką cenę chcą znaleźć sposób, aby pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

Dramat Deniz Gamze Erguven wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet. Był nominowany do Oscara i Złotego Globu w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Zdobył Nagrodę Parlamentu Europejskiego LUX, Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla Odkrycia Roku oraz – na festiwalu w Cannes – nagrodę Europa Cinemas Label. Na całym świecie zebrał też świetne recenzje: – Rzecz wyjątkowa: bajka o wchodzeniu w dorosłość połączona z filmem o ucieczce z zamknięcia, jednocześnie oniryczna i pełna niesamowitego napięcia – pisał "New Yorker", a krytyk "Movie Mezzanine" podkreślał: – Reżyserka w bardzo osobisty sposób podeszła do opowiadanej historii, pokazała też dojrzewanie i wyzwalanie się młodych dziewczyn w pełen niuansów sposób, dzięki czemu "Mustang" to jeden z najlepszych feministycznych filmów ostatnich lat.

Reklama

Współscenarzystka "Mustanga" Alice Winocour to zarazem reżyserka thrillera "Cień", także pokazanego na tegorocznym festiwalu w Cannes i który również w piątek zadebiutuje w polskich kinach.