Tej zasady trzymają się walczący ze sobą magicy, bohaterowie filmu "Prestiż". Podobną zasadą kieruje się w swoich obrazach reżyser "Prestiżu" Christopher Nolan. Zawsze mocną sceną otwiera film, kreując klimat i naprowadzając nas na główną oś obrazu. Potem ostro zmienia kierunek, kieruje uwagę widza na inne aspekty historii. Na końcu pojawia się prestiż, finał, który musi być jeszcze mocniejszy niż otwarcie. Widać to doskonale w każdym z czterech filmów, które znalazły się w kolekcji DVD.

Reklama

Najstarszy w kolekcji to "Batman Początek" z 2005 roku, którym Nolan przywrócił człowiekowi nietoperzowi należne miejsce wśród komiksowych bohaterów. Jak przyznał scenarzysta filmu David S. Goyer, Nolan jak mantrę powtarzał podczas pracy: – To musi być prawdziwe. I taki jest Batman, uczłowieczony, choć przecież nierealny. Jak wszystkie postaci z filmów Nolana.

Reżyser na każdy z nich szuka pomysłu, nie wybierając gatunku, ale sposób opowiadania, wizualizacji pomysłu. W jednym z wywiadów powiedział: – Kategoria gatunku stała się kategorią pejoratywną, bo odnosi się do czegoś tak mocno zrytualizowanego, że mającego zablokowany dostęp do swojej pierwotnej świeżości, potencji. Staram się stworzyć nowoczesne odpowiedniki tych gatunków, które jakimś sposobem ową świeżość ponownie odkryją. Dzięki temu jego Batmany nie są wyłącznie historiami o herosach ratujących miasta, "Prestiż" to nie tylko opowieść o iluzji, a "Incepcja" o sile snów, podświadomości.

W każdym z filmów Nolan szuka głębszego dna. A że robi to w hollywoodzkim stylu, jego filmy ogląda się znakomicie. Dobiera do aktorów gwiazd (Christian Bale), aktorów charakterystycznych (Heath Ledger). Bawi się klimatem filmu. Akcję osadza w wiktoriańskiej Anglii ("Prestiż"), zimnych biurowcach ("Incepcja") albo mrocznym świecie pełnym futurystycznych gadżetów (Batmany). Jest też mistrzem kreowania pojedynczych scen. Pokazał to już zresztą w swoim krótkometrażowym debiucie "Doodlebug". W jego filmach rządzi to, co nakręca nas najbardziej: strach i rywalizacja. A na końcu zawsze musi być prestiż.

Christopher Nolan Kolekcja (Batman: Mroczny Rycerz, Batman Początek, Incepcja, Prestiż) | dystrybucja: Galapagos