Pierwszym polskim nagrodzonym filmem, już na pierwszym festiwalu w 1946 roku, był krótkometrażowy obraz "Wieliczka" Jarosława Brzozowskiego.

Reklama

Pierwszym i jedynym w pełni polskim laureatem Złotej Palmy jak do tej pory jest obraz "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy.

Dwa razy impreza została odwołana z powodów finansowych. W 1948 i 1950 roku.

Trzy razy dzienne ekipa techniczna zmienia czerwony dywan podczas trwania festiwalu.

3 D – w takim formacie zostanie pokazany na otwarcie tegorocznego festiwalu film animowany "Odlot" wyprodukowany przez studio Pixar. To pierwszy przypadek w historii festiwalu, kiedy otwiera go animacja 3D.

Reklama

6 na 20 konkursowych filmów w tym roku wyprodukowanych zostało w Azji. O Złotą Palmę rywalizować będą obrazy Johnniego To z Hong Kongu, Brillante Mendozy z Filipin, Chińczyka Lou Ye, Parka Chan-wooka z Południowej Korei oraz dwóch Tajwańczyków, Anga Lee i Tsai Ming-Lianga.

Reklama

18 razy (najwięcej) zdobywali nagrodę twórcy amerykańscy. Włoscy 12 razy, a francuscy 9.

Od lat 50. XX wieku, gwiazdy najchętniej pozują fotoreporterom na plaży przy bulwarze Croisette. Pierwszą aktorką, która zdecydowała się zrzucić górę od bikini była Simone Sylva. Zrobiła to dla stojącego obok aktora Roberta Mitchuma.

82-letni – ojciec kinematografii – Louis Lumière był przewodniczącym pierwszego festiwalu (1946 r.).

W 1939 roku pierwszego września miała odbyć się pierwsza festiwalowa uroczystość, której przewodniczyć miał jeden z twórców kina, Louis Lumière. Ze względu na wybuch II wojny światowej imprezę odwołano.

1946 - wtedy odbyła się pierwsza edycja canneńskiej imprezy.

Ponad 4000 dziennikarzy reprezentujących 1600 różnych mediów relacjonuje wydarzenia festiwalu na cały świat.

p