Nagrodę Złotej Kaczki dla najlepszej aktorki przyznano Romie Gąsiorowskiej, odtwórczyni głównej roli w filmie "Ki".

Laureatów Złotych Kaczek ogłoszono na uroczystej gali we wtorek w Warszawie.

Reklama

Tegoroczna gala odbyła się pod hasłem "Wielkie miłości". "Wszystko, co kocham" (2010), film w reżyserii Jacka Borcucha, uznano za najlepszy polski film o miłości nakręcony po 1945 roku. Nagrodę dla największego amanta polskiego kina przyznano Marcinowi Dorocińskiemu za rolę w filmie "Ogród Luizy" (2008), dla najlepszej kochanki – Grażynie Szapołowskiej za rolę w filmie "Magnat" (1987).

Wśród nominowanych w kategorii "najlepszy polski film o miłości nakręcony po 1945 roku" znalazły się m.in. filmy: "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna (1960), "Noce i dnie" Jerzego Antczaka (1975), "Trędowata" Jerzego Hoffmana (1976) i "Kobieta samotna" (1981) Agnieszki Holland.

Reklama

O tytuł najlepszego filmowego kochanka walczyli: Mariusz Dmochowski za rolę w "Lalce" Wojciecha Hasa (1968), Daniel Olbrychski za rolę w "Potopie" Jerzego Hoffmana (1974) i Marcin Dorociński za rolę w "Ogrodzie Luizy" Macieja Wojtyszki (2008).

Najbardziej poruszającą kochankę czytelnicy "Filmu" wybierali spośród m.in.: Beaty Tyszkiewicz, bohaterki "Marysi i Napoleona" Leonarda Buczkowskiego (1966), Emilii Krakowskiej z "Brzeziny" Andrzeja Wajdy (1970), Grażyny Szapołowskiej, bohaterki "Magnata" Filipa Bajona (1987) i Weroniki Rosati, bohaterki "Pitbula" Patryka Vegi (2005).

Złote Kaczki przyznawane są od 1956 roku. Początkowo miały być przyznawane przez jury złożone z redaktorów czasopisma "Film". Ogłoszony wśród czytelników plebiscyt cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że redakcja postanowiła powierzyć głosowanie odbiorcom magazynu.