Jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tegorocznej edycji jest z pewnością "Życie Jane" (reż. Lorenz Knauer) – opowieść o Jane Goodall, brytyjskiej aktywistce, badaczce zachowań szympansów oraz guru w dziedzinie ochrony przyrody. Ponad 20 lat temu Brytyjka przerwała karierę naukową po to, by podróżować po świecie i szerzyć wiedzę na temat zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz sposobów, aby im przeciwdziałać. Dziś ponadsiedemdziesięcioletnia działaczka określana jest mianem ikony ekologii, a założona przez nią organizacja Roots & Shoots skupia dziesiątki tysięcy młodych aktywistów.

Reklama

Portretem silnej osobowości jest również dokument "Chodorkowski". Reżyser Cyril Tuschi pracował nad nim 5 lat. Chcąc w wiarygodny i rzetelny sposób pokazać postać byłego rosyjskiego potentata naftowego, odbył wiele rozmów z członkami jego rodziny, byłymi współpracownikami oraz politykami. Twórca wykorzystał także listy, jakie otrzymywał od przebywającego w więzieniu bohatera. W efekcie powstał film obrazujący proces dochodzenia do prawdy, daleki zarówno od potępiania, jak i gloryfikowania rosyjskiego przedsiębiorcy.

Podróż zupełnie inną od tych, w jakie zabiorą widzów dokumenty o Goodall i Chodorkowskim, proponuje widzom Jorgen Leth. Jego "Męski erotyk" to retrospektywny powrót do dawnych uniesień, a przy tym próba opisu natury męskich fantazji. Główny bohater filmu, alter ego Letha, odwiedza egzotyczne zakątki i konfrontuje swoje przemijanie z hipnotyzującym pięknem kobiecego ciała. Wybitny duński twórca dociera w swoim najnowszym filmie do granic intymności.

Polską szkołę dokumentu reprezentować będą najnowsze produkcje Marcela Łozińskiego ("Tonia i jej dzieci") oraz Macieja Drygasa ("Cudze listy"). Oba traktują o zagubieniu konkretnych ludzi w labiryncie wielkiej historii. "Tonia..." opowiada historię dwójki rodzeństwa, Werki i Marcela, których los już od wczesnych lat dzieciństwa naznaczony był ideowym wyborem matki komunistki. Film Drygasa to z kolei "Polaków portret własny", odtwarzany na podstawie korespondencji kontrolowanej przez funkcjonariuszy SB. Materiały, z których kiedyś tworzono raporty na temat nastrojów społecznych, dziś przybliżają współczesnym widzom całe spektrum ówczesnych ludzkich lęków i potrzeb.

PLANETE DOC FILM FESTIVAL | Warszawa | 6 – 15 maja 2011