Wszyscy ci artyści mają już w dorobku sukcesy odniesione w Cannes w poprzednich latach.

Reklama

Tegoroczne wielkie święto kina we Francji odbędzie się w dniach 11-22 maja. W konkursie głównym, o statuetkę Złotej Palmy dla najlepszego filmu, zmierzy się 19 tytułów - poinformowali organizatorzy festiwalu na czwartkowej konferencji prasowej.

Na konkursowej liście są m.in.: "Skóra, w której żyję" ("La piel que habito") Hiszpana Pedro Almodovara – z Antonio Banderasem w obsadzie, "Melancholia" Duńczyka Larsa von Triera – z Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kieferem Sutherlandem, Charlotte Rampling i Johnem Hurtem, "Le gamin au velo" ("Set Me Free") braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne z Belgii, "The Tree of Life" amerykańskiego reżysera Terrence'a Mallicka - film z Bradem Pittem i Seanem Pennem w obsadzie, a także "Le Havre" Fina Akiego Kaurismakiego, "Bir zamanlar anadolu'da" Turka Nuri Bilge Ceylana i "Drive" pochodzącego z Danii Nicolasa Windinga Refna.

W grupie filmów, które zmierzą się w rywalizacji o tegoroczną Złotą Palmę znalazł się również film z polskim aktorem Jerzym Stuhrem w obsadzie. Jest to "Habemus Papam" w realizacji znanego włoskiego reżysera i aktora, Nanniego Morettiego. W filmie tym zagrał m.in. sam Moretti, w obsadzie jest też Michel Piccoli. Pogrążony w depresji, cierpiący z powodu samotności papież – to bohater filmu "Habemus Papam". Gra go Piccoli. Moretti wcielił się w rolę psychologa, który ma pomóc zwierzchnikowi kościoła, zaś Jerzy Stuhr – w postać rzecznika papieża.

Jury w konkursie głównym tegorocznego festiwalu w Cannes przewodniczyć ma aktor Robert De Niro.

Tegoroczny festiwal w Cannes zainauguruje pokaz nowego filmu Woody'ego Allena, "Midnight in Paris". W jego obsadzie są m.in.: Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Michael Sheen, Adrien Brody, Kathy Bates oraz Carla Bruni.