Film miał swoją światową premierę 1 września ubiegłego roku na festiwalu filmowym w Wenecji i jest wymieniany jako kandydat do najważniejszych nagród filmowych na świecie, m.in. Oscarów, a także nagród BAFTA przyznawanyh przez prestiżową Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

Reklama

"Czarny łabędź" ("Black Swan") przedstawia przygotowania Niny Sayers – jednej z najlepszych baletnic prestiżowego New York City Ballet – do głównej roli w spektaklu "Jezioro łabędzie" z muzyką Piotra Czajkowskiego. Widz obserwuje stopniową przemianę tożsamości baleriny (w tej roli Natalie Portman, pamiętana z roli dziewczynki w filmie "Leon zawodowiec"), która musi zmierzyć się z pogodzeniem dwóch sprzecznych ról: niewinnego i delikatnego Białego Łabędzia oraz zmysłowego i mrocznego Czarnego Łabędzia.

Bohaterka filmu żyje pod silną presją pozbawionego skrupułów reżysera spektaklu (gra go Vincent Cassel) oraz surowej matki, która jako niespełniona baletnica, przenosi swoje ambicje na córkę (w tej roli Barbara Hershey). "W twoim tańcu widzę obsesję na punkcie doskonałości, ale nigdy nie dostrzegłem, byś się zatraciła. Nigdy! Po co ta cała dyscyplina? (...) Perfekcja to nie tylko kontrola. Czasem trzeba dać się ponieść. Zaskoczyć samego siebie, by zadziwić widzów. Przeskoczyć siebie" – namawia baletnicę reżyser spektaklu.

Darren Aronofsky, znany jako twórca filmów "Pi", "Requiem dla snu" i "Zapaśnik", za pomocą historii zmagań baletnicy z rolą królowej łabędzi pyta o cenę, jaką płaci każdy wybitny artysta za dążenie do doskonałości. W filmie znajduje się wiele drastycznych scen, symbolizujących wysiłek przemiany bohaterki. Dla widzów, którzy nie są obyci z baletem, wiele obrazów może szokować. W swoim dążeniu do urzeczywistnienia ideału piękna balerina staje się coraz bardziej samotna.Zdjęcia do filmu, które są utrzymane w biało-czarnej tonacji, wykonał Matthew Libatique, który wraz z Aronofskym jest laureatem ubiegłorocznej nagrody dla "Duetu autor zdjęć-reżyser" na festiwalu Camerimage. Na uwagę zasługuje także ścieżka dźwiękowa, przygotowana przez Clinta Mansella, który opracował najbardziej charakterystyczne fragmenty kompozycji dzieła Czajkowskiego.

Darren Aronofsky (ur. w 1969 r.) studiował animację oraz reżyserię filmową na Uniwersytecie Harwarda. Jego film dyplomowy "Supermarket Sweep" zdobył międzynarodowe uznanie i został zakwalifikowany do finału ogólnokrajowego konkursu o Student Academy Award 1991. W 1994 r. Aronofsky ukończył wydział reżyserii American Film Institute (AFI). Za swój debiutancki film fabularny "Pi", nakręcony dzięki wsparciu rodziny i przyjaciół otrzymał nagrodę za reżyserię na Sundance Film Festival 1998 oraz Independent Spirit Award 1999.

Jego drugi film fabularny, "Requiem dla snu", to adaptacja powieści Huberta Selby Jr. z 1978 roku - zmontowana w gwałtownym rytmie do muzyki Kronos Quartet historia czworga bohaterów z Brooklynu. Film ten przyniósł reżyserowi ogromną popularność. Kolejne obrazy Aronofskyego to "Źródło" ("The Fountain") oraz "Zapaśnik" ("The Wrestler"), gdzie główną rolę zagrał Mickey Rourke.(PAP)