Reklama
Inne"Invictus" został zrealizowany na podstawie autentycznych wydarzeń. Obraz był jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych ubiegłego roku i zdobył dwie nominacje do Oscara. W Polsce „Invictus – Niepokonany” ukazuje się bezpośrednio na Blu-Ray i DVD dzięki Galapagos Films.

W 1990 roku, po 27 latach więzienia Nelson Mandela (Morgan Freeman) – jeden z przywódców ruchu przeciw apartheidowi w RPA, działacz na rzecz praw człowieka i późniejszy laureat pokojowej nagrody Nobla – zostaje wypuszczony na wolność. W kraju rozpoczynają się gwałtowne zmiany, których celem jest zniesienie apartheidu

Jeszcze w tym samym roku mieszkańcy RPA podejmują decyzję o zmianie ustroju w referendum, a w 1994 roku Nelson Mandela zostaje pierwszym czarnoskórym prezydentem kraju wybranym w demokratycznych wyborach.

Reklama

Mimo tych zmian Republika Południowej Afryki jest podzielona. Biali mieszkańcy kraju obawiają się odwetu ze strony nowych władz, a rdzenni Afrykanie liczą na odegranie się na dawnych prześladowcach. Nelsona Mandelę czeka trudne zadanie. Musi podzielonych rasowo i ekonomicznie ludzi połączyć i stworzyć z nich dumny z własnej tożsamości naród.

Prezydent wierzy, że może tego dokonać poprzez... sport, a dokładnie przez rugby. Narodowa drużyna kraju – Springbok, której przewodzi kapitan Francois Pienaar (Matt Damon), swoje najlepsze dni ma za sobą. Sromotnie przegrywa kolejne spotkania, podczas których zmagać się musi nie tylko z twardymi przeciwnikami, ale również publicznością na trybunach. W RPA rugby są bowiem postrzegane jako sport „białych” i czarnoskóra większość kibicuje nie własnej drużynie, tylko jej przeciwnikom.

Na ekrany amerykańskich kin „Invictus – Niepokonany” wszedł 11 grudnia 2009 roku przy entuzjastycznych opiniach krytyków. Wpływy ze sprzedaży biletów na film na całym świecie przekroczyły 120 milionów dolarów. W Polsce „Invictus – Niepokonany” ukazuje się bezpośrednio na Blu-Ray i DVD dzięki firmie Galapagos Films.