Media
Reklama

Film opowiada historię dwóch bliźniaków. Co ciekawe, obu gra znakomity aktor amerykański Edward Norton. Jeden z nich jest szanowanym akademikiem, zajmującym się filologią klasyczną. Specjalista od Arystotelesa i Sofoklesa staje właśnie przed szansą na błyskotliwą karierą w Harvardzie, kiedy przy pomocy podstępu swojego brata-bliźniaka zostaje ściągnięty do rodzinnej Oklahomy.
Drugi brat w niczym nie przypomina pierwszego. Jest znanym dilerem narkotyków i przestępcą. Co więcej, uchodzi za specjalistę od pionierskich metod nawadniania marihuany.


Tak niezwykle podobni do siebie, a zarazem tak różni staną się stroną w wojnie narkotykowej, doprowadzą do sporego skandalu religijnego, a przede wszystkim przekonają się co tak naprawdę jest w życiu ważne…


Film Tima Blake’s Nelsona zadebiutował podczas zeszłorocznego festiwalu w Toronto, gdzie zebrał bardzo dobre recenzje. Jeden z najbardziej wpływowych krytyków w Hollywood, Roger Ebert nazwał film „odjechanym arcydziełem” i wskazał jako na najlepszy film festiwalu.


Jest to spore wyróżnienie biorąc pod uwagę, że podczas festiwalu prezentowane były chociażby filmy „W chmurach”, czy „Precious” – późniejsi nominowani do Oscara w kategorii Najlepszy Film. Wielu krytyków zwraca uwagę na znakomitą , podwójną rolę Edwarda Nortona, która może mu przynieść nominację do Złotego Globu za rolę komediową. Na drugim planie błyszczą między innymi Susan Sarandon, Keri Russell oraz dawno nie widziany w tak dobrej formie aktorskiej Richard Dreyfuss.


Jest to doskonałe kino rozrywkowe, które daje całkiem sporo do myślenia i nikogo nie pozostawia obojętnym.

Premiera DVD w Polsce: 14 października 2010