Cynthia Nixon zgodziła się wcielić w amerykańską poetkę Emily Dickinson po przeczytaniu scenariusza autorstwa Terrence'a Daviesa, która zajmie się także reżyserią obrazu. – Kiedy dobrnęłam do ostatniej strony już wiedziałam, że to projekt, w którym muszę wziąć udział – powiedziała podekscytowana Nixon.

Reklama

Swojej radości nie kryje taż Terrence Davies, który pisał scenariusz z myślą o Cynthii Nixon. – Nie przypuszczałem, że moje marzenie przeniesienia życia Emily Dickinson na duży ekran się spełni, nie mówiąc już o tym, że Cynthia przyjmie moją propozycję – wyznał.

Film zatytułowany "A Quiet Passion" przedstawi historię życia Emily Elizabeth Dickinson, XIX- wiecznej poetki, której twórczość nie doczekała się należytego uznania za jej życia. Zaledwie siedem spośród blisko dwóch tysięcy wierszy jej autorstwa opublikowano w prasie w formie dalekiej od oryginału – wiersze przeredagowano wedle ówczesnych zasad estetyki pisarskiej. Dopiero rok 1955 przyniósł pełny zbiór wierszy Dickinson. Od tego czasu poetka nazywana jest najwybitniejszą i najoryginalniejszą w historii amerykańskiej literatury.

Cynthia Nixon urodziła się w Nowym Jorku w 1966 roku. Na ekranie pojawia się od roku 1980. Międzynarodową sławę przyniosła jej rola prawniczki Mirandy Hobbes w przebojowym serialu "Seks w wielkim mieście", który doczekał się również kontynuacji kinowej. Nixon jest laureatką dwóch nagród Emmy, uważanych za telewizyjny odpowiednik Oscara.