Siłą hiszpańskiego obrazu jest odważna, ale nienachalna krytyka współczesnego oblicza piłki nożnej. Piłkarze celebryci, których zarobki większości fanom piłki kopanej w głowie się nie mieszczą, ich wygórowane ambicje i nieumiejętność odpuszczania to tutaj główny obiekt kpiny. Dowcip jest cięty (w czym zasługa udanego polskiego dubbingu, zbalansowanego tak, ażeby oddać naszą narodową specyfikę bez szkody dla fabuły), ale nie na tyle, by podciąć skrzydła nostalgii. Bo i na tę, skierowaną raczej dla starszych widzów, znalazło się tu miejsce.

Jako film familijny "Piłkarzyki rozrabiają" sprawdzą się więc wdzięcznie: ojcom przypomną niegdysiejsze wyczyny na murawie, kiedy najważniejsza była pasja sportu, a nie pieniądze płynące z kolejnego zwycięstwa, matkom dostarczą kilku nośnych tekstów, którymi będą mogły dogryzać mężom i synom po wyjściu z kina, zaś dzieciakom uświadomią, że przegrać, to czasami też wygrać.

PIŁKARZYKI ROZRABIAJĄ | Argentyna, Hiszpania 2013 | reżyseria: Juan José Campanella | dystrybucja: VUE Movie | czas: 106 min