Przenosząc na ekran popularną powieść Michaela Morpugo "War Horse" Spielberg mógł zrobić kino takie, jakie lubi najbardziej. Połączyć wielką przygodę z mądrą przypowieścią, zaaranżować wielkie batalistyczne sekwencje i uzupełnić je wzruszającymi, skromnymi scenkami. I choć "Czas wojny" do jego najwybitniejszych dzieł z pewnością nie należy – daleko mu choćby do "Imperium słońca", by trzymać się jedynie wojennych epopei – to Spielberg po raz kolejny dał dowód swojej reżyserskiej maestrii.

Reklama

Bohaterem filmu jest koń Joey, wychowany przez młodego chłopaka z małego miasteczka w południowej Anglii. Gdy wybucha wojna światowa, rumak zostaje zakupiony przez brytyjską armię: od tej pory losy konfliktu oglądamy niejako z jego perspektywy. Po nieudanej szarży Anglików Joey kolejno trafia w ręce niemieckich dezerterów, potem do mieszkającego na francuskiej prowincji starca, by wreszcie znaleźć się w okopach podczas bitwy na Sommą.

Spielberg wie, jak inscenizować wielkie, wystawne widowiska i w "Czasie wojny" nie brakuje sekwencji oszałamiających. Udało mu się także zachować umiar w pokazywaniu przemocy: więcej tu sugestii niż turpistycznych obrazów i rozlewu krwi, a chwile grozy i napięcia są umiejętnie skontrowane humorem. Do kina można śmiało wybrać się już z dwunasto-, trzynastolatkiem, Spielberg konsekwentnie trzyma się bowiem wybranej konwencji, a film jest hołdem złożonym familijnym hollywoodzkim obrazom z lat 50. – także dzięki fantastycznej pracy operatora Janusza Kamińskiego.

Można rzecz jasna reżyserowi zarzucać zbytnie uproszczenia, świadome manipulowanie emocjami widzów, wreszcie jego nieznośny chwilami optymizm i niezachwianą wiarę w człowieka. Ale też trzeba przyznać, że opowiedzianej w "Czasie wojny" historii nie banalizuje, nie zapomina, że najważniejsi są w niej ludzie – zwłaszcza ci, których spotkanie z cudownym koniem odmieniło. I wbrew pozorom wcale nie ma tu łatwych pocieszeń – choć Spielberg jak zawsze daje swoim bohaterom i widzom nadzieję, wciąż każe jednak pamiętać, że wojna odbiera wszystkim wszystko.

CZAS WOJNY | USA 2011 | reżyseria: Steven Spielberg | dystrybucja: Forum Film | czas: 146 min