Dziewczyna Bonda, Malkovich, Hartnett... Gwiazdy światowego kina w nowym filmie Lecha Majewskiego "Dolina Bogów"
1 Osiem lat temu również w woj. śląskim reżyser realizował zdjęcia do jednego ze swoich najgłośniejszych filmów "Młyn i krzyż", z udziałem takich aktorów jak Rudger Hauer, Michael York czy Charlotte Rampling "ożywił" obraz Pietera Bruegla "Droga Krzyżowa" Dla wielu gwiazd kina właśnie ten film, który wszedł na ekrany w 2011 roku, jest artystyczną wizytówką Majewskiego i zachętą do udziału w jego nowych projektach.
PAP / Andrzej Grygiel
2 – Kiedy zobaczyłem "Młyn i krzyż" po prostu zmiotło mnie z krzesła; ten film nie jest jak film – to unikatowe, wyjątkowe doświadczenie. Dlatego rzuciłem się na szansę, by pracować z autorem tego genialnego dzieła – powiedział amerykański aktor Keir Dullea, znany m.in. z filmu Stanleya Kubricka "2001: Odyseja kosmiczna" z 1968 roku. Dullea świętował w poniedziałek swoje 80. urodziny, przyjmując życzenia od reżysera i współpracowników z filmowego planu.
PAP / Andrzej Grygiel
3 Również John Malkovich kilka lat temu obejrzał "Młyn i Krzyż". – Byłem szczęśliwy, kiedy pojawiła się możliwość współpracy z jego twórcą – powiedział 62-letni artysta, zaliczany do czołowych aktorów swojego pokolenia.
PAP / Andrzej Grygiel
4 – Już podczas pierwszego spotkania z Majewskim pomyślałem, że praca z nim będzie nie tylko ciekawym spotkaniem artystycznym, ale także ciekawym doświadczeniem osobistym – ocenił Josh Hartnett, znany m.in. z amerykańskiej superprodukcji "Pearl Harbor" czy filmu "Helikopter w ogniu".
PAP / Andrzej Grygiel
5 Dla Berenice Marlohe, aktorki znanej m.in. z jednej z części przygód Jamesa Bonda "Skyfall", kluczowy dla decyzji o tym, by zagrać w filmie Majewskiego był scenariusz. – Jestem pod wrażeniem scenariusza; kiedy go przeczytałam, wiedziałam, że chcę być częścią tego projektu – powiedziała aktorka.
PAP / Andrzej Grygiel
6 "Dolina Bogów" ("Valley of Gods") – jak mówił wcześniej reżyser – ma być rodzajem moralitetu i współczesnej baśni dla dorosłych, inspirowanej legendą Indian Navajo o herosie Ullikummim. To także współczesna parafraza "Obywatela Kane'a". Akcja filmu toczyć się będzie współcześnie zarówno w realnym, jak i wykreowanym świecie. Bohaterem filmu jest ekscentryczny bogacz Wes Tauros (John Malkovich), którego życie poznaje zaproszony do jego posiadłości pisarz, John Ecas (Josh Hartnett). Prowadząc ekscentryczne życie Tauros eksperymentuje na sobie możliwości, jakie dają pieniądze.
PAP / Andrzej Grygiel
7 Majewski podkreśla, że gdy tylko może, stara się realizować swoje filmy w rodzinnych Katowicach – w całości powstał tu np. ostatni film reżysera "Onirica". – Jestem bardzo związany z Katowicami, tu się urodziłem, Katowice mnie formowały, to jest najbliższe mojemu sercu (…). Dla mnie Katowice to takie podziemne słońce, w którego blasku się ogrzewam i nabieram energii” – mówił reżyser, nawiązując do ubiegłorocznej wystawy w Muzeum Śląskim "Podziemne słońce". Katowickie muzeum jest jednym z miejsc, gdzie realizowane są zdjęcia do "Doliny Bogów".
PAP / Andrzej Grygiel
8 Oprócz Polski zdjęcia powstaną także w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. W Katowicach, oprócz Muzeum Śląskiego, artyści pojawią się m.in. w budynku sądu okręgowego; będą też na terenie zabytkowego pałacu i parku w Pszczynie oraz w Pałacu Dietla w Sosnowcu. W drugiej połowie maja zdjęcia były realizowane na Dolnym Śląsku – we Wrocławiu, w Zamku Czocha oraz na terenie Opactwa Cystersów w Lubiążu. W ubiegłym roku nakręcono ujęcia w ogrodach Zamku Książ.
PAP / Andrzej Grygiel
9 Produkcję filmu wspomogły m.in. śląskie i dolnośląskie samorządy oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wsród koproducentów filmu są Silesia Film, Odra Film, Wrocław Film Commision, Fundacja Tumult, Lumicon i Lightcraft. Producentem wykonawczym jest Domino Film.
PAP / Andrzej Grygiel