Prezydent Duda na premierze filmu "Pilecki" o "największym bohaterze Rzeczpospolitej" [ZDJĘCIA]
1 "Pilecki" opowiada historię rotmistrza od czasów jego młodości, przez dramatyczne wydarzenia II wojny światowej, aż po uwięzienie i śmierć w maju 1948 roku. Głównym narratorem filmu jest syn Witolda Pileckiego, Andrzej, ale przy pracy nad nim pomagali również inni członkowie rodziny rotmistrza, nawet prawnukowie.
PAP/EPA / Jacek Turczyk
2 Obraz powstał za pieniądze przekazane przez indywidualnych darczyńców i dzięki wsparciu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej z Nowego Jorku, a jego producentem jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento. – Polskie władze nie były zainteresowane tym, aby to wspomóc. Aby to dzieło było w należyty sposób finansowane – podkreślił prezydent na premietrze.
PAP / Jacek Turczyk
3 W rolę rotmistrza Pileckiego wciela się Marcin Kwaśny. – To jest film który łączy pokolenia biało czerwoną nicią. Ten obraz powinni zobaczyć zwłaszcza młodzi Polacy – mówi aktor i dodaje, że obraz ten jest przywróceniem dobrego imienia Pileckiemu, którego komuniści chcieli wymazać z kart historii.
PAP / Jacek Turczyk
4 – Pilecki nie był bohaterem jednego czynu, ale przede wszystkim pracował nad sobą, kształtował swój charakter, był oddany rodzinie, ojczyźnie, służbie – mówił twórca filmu Mirosław Krzyszkowski. Jego dzieło wejdzie na ekrany kin 25 września 2015 roku.
PAP / Jacek Turczyk
5 Rotmistrz Witold Pilecki był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej, a w 1939 roku jako ułan nacierał na niemieckie czołgi i stawiał czoła natarciom sowieckiej armii na ewakuujące się do Rumunii polskie siły zbrojne. Po klęsce września zajął się rozbudową siatki konspiracyjnej, której celem był zwalczanie niemieckich sił w Warszawie. We wrześniu 1940 roku rotmistrz dobrowolnie udał się do KL Auschwitz, obozu zagłady w Oświęcimiu, stając się jego pierwszym kronikarzem. Również tam założył strukturę konspiracyjną, ratując od śmierci ogromną liczbę współwięźniów. Po wojnie Witold Pilecki zastał oskarżony o szpiegostwo i stracony przez komunistyczne władze PRL.
pilecki.ipn.gov.pl