"Świt Ameryki" ("American Primeval") jest na pewno dużo bardziej krwawy niż przebój Kevina Costnera.

Najbrutalniejszy serial roku

Nowy hit westernowy uważany jest wręcz za najbrutalniejszy serial ostatnich miesięcy, jeśli nie lat. Twórcy bez ogródek pokazują, jak rodziła się Ameryka - pośród rzezi rdzennych mieszkańców i krwawych potyczek z najeźdźcami. "Niemożliwe, że to Netflix" - to często spotykany komentarz w sieci. Internauci nie mogą uwierzyć, że serial brutalny niczym "Apocalypto" Mela Gibsona i w estetyce oscarowej "Zjawy" z Leonardem DiCaprio został wyprodukowany przez platformę słynącą z dużo łagodniejszych treści.

Reklama

Uwielbienie widzów, ale nie krytyków

Właśnie dosadność jest powodem, dla którego krytycy pozostają wstrzemięźliwi wobec serialowego westernu. Mimo to w serwisie RottenTomatomes pozytywnie ocenia "Świt Ameryki" 63 proc. z nich. To jednak nic wobec 88 proc. pozytywnych opinii widzów.

Na Filmwebie polscy krytycy nie wydali jeszcze tylu opinii, by wyciągać z nich średnią, jednak serial ma wysoką ocenę wśród widzów - aż 7.9.

Reklama

O czym jest "Świt Ameryki"?

Serial zabiera nas do Ameryki w 1857 roku. Matka i jej syn uciekają przed przeszłością i nawiązują bliskie relacje z innymi ludźmi rzuconymi na Dziki Zachód, gdzie duch wolności jest świadkiem rozlewu krwi.

Widzimy przedziwną krainę pełną cierpienia, w której niewinność i spokój przegrywają ze strachem i nienawiścią. Pokój to domena mniejszości, podobnie jak przyzwoitość - nie wspominając już o współczuciu. Na tej nieludzkiej ziemi nie ma gdzie się schronić i każdy ma tylko jeden cel - przeżyć.

"Świt Ameryki" to fabularyzowany obraz i dogłębna analiza brutalnego zderzenia kultur, religii i społeczności kobiet i mężczyzn walczących i ginących za prawo do tej ziemi - przekonuje Netflix.

Kto stoi za serialem?

Serial wyreżyserował Peter Berg ("Ocalony", "Dzień patriotów") według scenariusza Marka L. Smitha ("Zjawa", "Twisters").

Główne role grają Taylor Kitsch ("Detektyw", "Ocalony"), Shea Whigham ("American Hustle", "Zakazane imperium") i Betty Gilpin ("Polowanie", "Pani Davis").

Trwa ładowanie wpisu