"Zielona granica" to według dystrybutora "opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszonym dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem".

Reklama

Fikcja na faktach

Nowe dzieło trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland jest opowieścią fikcyjną, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami.

Obsada i twórcy

W międzynarodowej obsadzie znaleźli się m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Magdalena Popławska oraz aktorzy zagraniczni – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.

Za scenariusz odpowiada Agnieszka Holland, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko oraz Maciej Pisuk. Zdjęcia zrealizował Tomasz Naumiuk.

Kiedy premiera?

Światowa premiera odbędzie się podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, który potrwa od 30 sierpnia do 9 września, natomiast polska premiera kinowa - 22 września.