Impreza Stawia sobie za cel odrodzenie polskiej satyry filmowej, która od wielu lat znajduje się w głębokim kryzysie, a te nieliczne przykłady, jak twórczość Marka Koterskiego, tylko potwierdzają tę regułę. W Polsce brakuje satyry filmowej, stymulatora intelektualnych treści do dyskursu z publicznością i establishmentem na współczesne tematy. Reżyserzy młodszego pokolenia uciekają od rzeczywistości w modny dziś surrealizm, a ich starsi koledzy ulegają pokusie konformizmu i układania się z władzą. I jedni i drudzy tworzą filmy w oderwaniu od codzienności, która zawsze była podstawą klasycznej satyry. Bardzo nad tym ubolewamy i czas już zmienić te trendy – zapowiadają organizatorzy Festiwalu.

Reklama

W ciągu czterech dni widzowie obejrzą około 30 filmów polskich i zagranicznych, w tym m.in. nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy film międzynarodowy „Na rauszuThomasa Vinterberga z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Swoje filmy zaprezentują również młodzi twórcy ze Studia Munka oraz studenci Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Sporą reprezentację na Festiwalu będzie miało również polskie kino niezależne z Mariuszem Pujszo, Markiem Grabie i Piotrem Matwiejczykiem na czele.

Także imprezy towarzyszące

Oprócz pokazów i spotkań z twórcami obędzie się również szereg imprez towarzyszących, m.in. 4 Forum Animatorów Kultury Filmowej, w którym udział weźmie filmoznawca dr hab. Marcin Adamczak (Temat „Sytuacja festiwali filmowych w postpandemicznym krajobrazie”), wystawa rysunków satyrycznych Marka Raczkowskiego z Kwartalnika Przekrój, koncert zatytułowany „Republika” Tymona Tymańskiego z zespołem oraz Kino Plenerowe.

Nagrodę Honorową Festiwalu odbierze aktor – Andrzej Grabowski. Wcześniej otrzymali ją już: Stanisław Tym (2016), Jerzy Gruza (2017), Marek Koterski (2018) i Jacek Fedorowicz(2019).

Festiwal potrwa do niedzieli 6 maja. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.pyszadlo.pl