Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego podkreślił, że ubiegłoroczny Dolnośląski Festiwal Filmów Krótkometrażowych był pierwszym zorganizowanym w całości online. "Wyselekcjonowane przez nas filmy festiwalowe obejrzano ponad 22 tysiące razy. W tym roku zależało nam na tym, aby nasze festiwalowe propozycje mogły zagościć w salach kinowych. Stąd przesunięcie terminu z maja na czerwiec i decyzja o tym, aby tegoroczna edycja Long Story Short odbyła się w wersji hybrydowej" – powiedział.

Reklama

W przesłanym PAP komunikacie poinformował, że do konkursu zgłoszonych zostało niemal 260 produkcji. Spośród nich jury wyłoniło 52 filmy, które pokazane zostaną najpierw w kinie, a później także na platformie internetowej. O nagrody powalczą 22 fabuły, 16 dokumentów i 14 animacji nadesłane przez twórców z całej Polski.

Oprócz pokazów konkursowych widzowie będą mogli zobaczyć krótkie metraże wybitnych twórców filmowych. Gośćmi specjalnymi tegorocznego Long Story Short Film Festival będą: Mariusz Wilczyński, Aleksandra Terpińska i Grzegorz Szczepaniak. Spotkaniom z nimi będą towarzyszyły pokazy w sekcji Panorama. Podczas festiwalu pokazane zostaną animacje Mariusza Wilczyńskiego: "Allegro ma non troppo", "Śmierć na pięć", "Szop, szop, szop, szopę", "Niestety", fabuły Aleksandry Terpińskiej: "Ameryka", "Najpiękniejsze fajerwerki ever" oraz dokument Grzegorza Szczepaniaka "Najbrzydszy samochód świata".

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa prac wrocławskiej artystki Katarzyny Emose Uhunmwangho zatytułowana "Po światach". Wernisaż odbędzie się 10 czerwca w kinie DCF.

Nagroda główna zostanie przyznana przez jury w trzech kategoriach konkursowych: fabuła, dokument i animacja. Zwycięzcy w każdej z kategorii otrzymają statuetki "Salamandry" oraz nagrody pieniężne w wysokości 3 tys. zł. Ich fundatorem jest marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Podczas festiwalu zostanie przyznana także nagroda publiczności i nagroda dziennikarzy.

Artyści będą konkurować również o nagrodę prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w wysokości 3 tys. zł. Laureata wyłoni kapituła powołana przez prezydenta.

Tegoroczny festiwal odbędzie się stacjonarnie w kinie DCF w dniach od 10 do 13 czerwca, a następnie w sieci od 14 do 19 czerwca. Wszystkie filmy prezentowane zarówno w kinie jak i on-line będą bezpłatne.