Jak napisano na Twitterze PISF w uroczystości odsłonięcia tablicy u zbiegu ulic Hauke-Bosaka i Śmiałej na warszawskim Żoliborzu (przed domem, w którym żył i pracował Wajda) uczestniczył prezes SFP Jacek Bromski oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) Radosław Śmigulski.

Reklama

"Upamiętnienie Andrzeja Wajdy ma postać szklanej steli inskrypcyjnej zaprojektowanej przez artystę rzeźbiarza Marka Moderau" - napisano na stronie SFP. Dodano, że poświęcona reżyserowi tablica "stanie się częścią Żoliborskiego Szlaku Tradycji - czyli pocztu tablic upamiętniających ważne dla dzielnicy postacie, wydarzenia i miejsca".

Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie. Był reżyserem filmowym i teatralnym, laureatem Oscara za całokształt twórczości (2000), senatorem I kadencji, kawalerem Orderu Orła Białego.

Cztery filmy artysty - "Ziemia obiecana", "Panny z Wilka", "Człowiek z żelaza" i "Katyń" - nominowano do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Był laureatem Złotej Palmy w Cannes, Cezara, Polskiej Nagrody Filmowej – Orła i wielu innych nagród filmowych.

Zrealizował m.in. takie filmy, jak: "Kanał", "Popiół i diament", "Lotna", "Niewinni czarodzieje", "Popioły", "Wszystko na sprzedaż", "Krajobraz po bitwie", "Brzezina", "Wesele", "Panny z Wilka", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Bez znieczulenia", "Człowiek z żelaza", "Kronika wypadków miłosnych", "Korczak", "Pan Tadeusz", "Katyń" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Był też prezesem i wieloletnim prezesem honorowym Stowarzyszenia Filmowców Polskich.