Jak napisano na Twitterze PISF w uroczystości odsłonięcia tablicy u zbiegu ulic Hauke-Bosaka i Śmiałej na warszawskim Żoliborzu (przed domem, w którym żył i pracował Wajda) uczestniczył prezes SFP Jacek Bromski oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) Radosław Śmigulski.
"Upamiętnienie Andrzeja Wajdy ma postać szklanej steli inskrypcyjnej zaprojektowanej przez artystę rzeźbiarza Marka Moderau" - napisano na stronie SFP. Dodano, że poświęcona reżyserowi tablica "stanie się częścią Żoliborskiego Szlaku Tradycji - czyli pocztu tablic upamiętniających ważne dla dzielnicy postacie, wydarzenia i miejsca".
Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie. Był reżyserem filmowym i teatralnym, laureatem Oscara za całokształt twórczości (2000), senatorem I kadencji, kawalerem Orderu Orła Białego.
Cztery filmy artysty - "Ziemia obiecana", "Panny z Wilka", "Człowiek z żelaza" i "Katyń" - nominowano do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Był laureatem Złotej Palmy w Cannes, Cezara, Polskiej Nagrody Filmowej – Orła i wielu innych nagród filmowych.
Zrealizował m.in. takie filmy, jak: "Kanał", "Popiół i diament", "Lotna", "Niewinni czarodzieje", "Popioły", "Wszystko na sprzedaż", "Krajobraz po bitwie", "Brzezina", "Wesele", "Panny z Wilka", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Bez znieczulenia", "Człowiek z żelaza", "Kronika wypadków miłosnych", "Korczak", "Pan Tadeusz", "Katyń" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Był też prezesem i wieloletnim prezesem honorowym Stowarzyszenia Filmowców Polskich.