Na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu Ołeh Sencow odbierze nagrodę Złotego Anioła za "twórczą niepokorność". Reżyser weźmie 24 października udział w otwartym spotkaniu dla publiczności.

Pochodzący z anektowanego przez Rosję Krymu reżyser w sierpniu 2015 roku został skazany przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. W ubiegłym roku prowadził trwającą 145 dni głodówkę w rosyjskiej kolonii karnej, domagając się uwolnienia wszystkich Ukraińców przetrzymywanych w Rosji.

Reklama

7 września 2019 r. Sencow powrócił na Ukrainę, w ramach wymiany więźniów z Rosją. Sencow zadebiutował w 2012 roku pokazywanym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie filmem "Gamer". W zeszłym roku Parlament Europejski przyznał mu Nagrodę Sacharowa, którą honoruje zasłużonych w walce na rzecz praw człowieka i wolności.

Zanim jednak gwiazda festiwalu pojawi się w Toruniu, organizatorzy zadbali o wiele atrakcji na miłośników kina. Pierwszą będzie sobotni wieczorny koncert inauguracyjny Łukasza Rostkowskiego ps. L.U.C. i Rebel Babel Film Orchestry w ramach pasma Energia Muzyki.

W trakcie tegorocznej edycji festiwalu Złote Anioły za niepokorność twórczą - poza Sencowem - trafią do reżyserów Pawła Pawlikowskiego i Agnieszki Holland, aktorów Dawida Ogrodnika i Mai Ostaszewskiej. Za całokształt twórczości wyróżniony zostanie aktor teatralny, filmowy, radiowy i telewizyjny Krzysztof Globisz.

Miłośnicy kina będą mogli przez przeszło tydzień zobaczyć w Toruniu ponad 150 filmów z całego świata - m.in. reżyserski debiut Macieja Stuhra. W konkursie głównym On Air jury będzie mogło wybierać z 13 filmowych debiutów - 11 z nich będzie miało na Tofifest polskie premiery. 25 procent filmów zakwalifikowanych na festiwal wyreżyserowały kobiety.

Reklama

"Trudno mi polecać, któryś z tych filmów, bo wszystkie są znakomitymi debiutami" – podkreśliła dyrektor festiwalu Kafka Jaworska.

Jednym z ubiegających się o nagrodę główną filmów będzie algierski kandydat do Oscara "Papicha", którego fabuła poświęcona jest opresji seksualnej panującej w tym państwie. W szranki z innymi produkcjami stanie też kandydat do Oscara z Rosji "Wysoka Dziewczyna".

Publiczność festiwalowa będzie miała także okazję spotkania z członkami zespołu Kult na czele z Kazikiem Staszewskim po zaprezentowaniu dokumentu Olgi Bieniek "Kult. Film". Festiwal zwieńczy koncert zamknięcia "Miasto, Masa, Maszyna", który organizatorzy zapowiadają jako futurystyczną podróż przez świat muzyki i kina.