Wśród 46 filmów wybranych przez Europejską Akademię Filmową znalazły się "Kler" Wojciecha Smarzowskiego; "Obywatel Jones" Agnieszki Holland z Jamesem Nortonem oraz Peterem Sarsgaardem; "Wilkołak" Adriana Panka, który za jego reżyserie dostał "Złote Lwy" w Gdyni oraz "High Life" Claire Denis, do którego część zdjęć powstała w Polsce.

Reklama

Na liście znalazły się również m.in.: najnowszy film Pedro Almodovara "Ból i blask" z Antonio Banderasem, który dostał za rolę nagrodę w Cannes; "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa, która zebrała już ponad 30 nagród, w tym Oscara dla aktorki Olivii Colman oraz "Zdrajca" Marco Bellocchio, który opowiada o zdrajcy cosa nostry, Tommasie Buscettcie.

O Europejską Nagrodę Filmową powalczą też filmy, które wyreżyserowali m.in.: Ken Loach, Celine Schiamma, bracia Dardenne, Danny Boyle, Francois Ozon, Radu Jude, Alvaro Brechner i Nariman Aliev.

Laureatem tegorocznej nagrody za całokształt twórczości będzie Werner Herzog - reżyser "Stroszka", "Fitzcarraldo" i dokumentu "Spotkania na krańcach świata".

Ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych 2019 odbędzie się w Berlinie 7 grudnia. Wcześniej, 9 listopada, poznamy nominacje.

Przyznawane przez Europejską Akademię Filmowa od 1988 r. nagrody nazywane są "europejskimi Oscarami". Pierwszym laureatem w kategorii "Najlepszy film" był "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. Potem nagrody zdobywali jeszcze m.in. Paweł Pawlikowski ("Ida"), Roman Polański (za całokształt twórczości) i Paweł Edelman (za zdjęcia do "Pianisty"). (PAP)