W Sokołowsku pod Wałbrzychem, gdzie w młodości mieszkał Krzysztof Kieślowski, odbędzie się kolejna edycja festiwalu filmowego, organizowanego przez Fundację Sztuki Współczesnej "In Situ". Zamiarem organizatorów festiwalu było stworzenie miejsca, w którym zaproszeni goście oraz miłośnicy kina Kieślowskiego mogą spotkać się i przez trzy dni oglądać jego filmy oraz reżyserów i reżyserek, którzy mają coś istotnego do opowiedzenia.

Reklama

"Filmem, wokół którego zbudowano program festiwalu w roku 2018, będzie jeden z najbardziej kochanych przez publiczność obrazów +Trzy kolory: Niebieski+ - francusko-polsko-szwajcarska koprodukcja w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego na podstawie jego i Krzysztofa Piesiewicza scenariusza" - poinformowali organizatorzy festiwalu. Film ze zdjęciami Sławomira Idziaka, muzyką Zbigniewa Preisnera i główną rolą Juliette Binoche został nagrodzony Złotymi Lwami w Wenecji.

Na festiwalu zaprezentowane zostaną filmy fabularne i dokumentalne w ramach następujących sekcji: Hommage a Kieślowski & Klasyka Kina (Hommage a Kieślowski& Classics), Re:Interpretacje (Re:Interpretations): polskie i europejskie filmy fabularne, Sztuka dokumentu (Doc Art): polskie i europejskie filmy dokumentalne, sekcja czeska.

Gościem specjalnym festiwalu będzie czeski reżyser Petr Zelenka. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć jego retrospektywę. Obejrzymy m.in "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie", "Bracia Karamazow" i "Rok Diabła". Po projekcjach odbędą się spotkania z reżyserem prowadzone przez kuratora sekcji czeskiej Petra Vlcek’a.

Na "Hommage a Kieślowski" zaproszeni zostali m.in. Krzysztof Piesiewicz, Piotr Jaxa, Mikołaj Jazdon, Piotr Sobociński, Michał Sobociński, Łukasz Maciejewski, Maciej Pieprzyca, Piotr Domalewski, Anna Jadowska, Piotr Stasik, Małgorzata Szyłak, Petr Vlvek, Mira Haviarowa i inni młodzi twórcy z Czech.

Pokazom filmowym, spotkaniom i debatom towarzyszyć będzie wystawa z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego prezentująca niepublikowane do tej pory fotosy z "Niebieskiego" autorstwa Piotra Jaxy.

Patronat nad festiwalem objęła żona reżysera Maria Kieślowska. Pełny program festiwalu wraz z godzinami projekcji jest dostępny na stronie www.hommageakieslowski.pl.

Reklama

W tym roku po raz pierwszy Sokołowsko Festiwal Filmowy "Hommage a Kieślowski" nie otrzymał dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort kultury odnosząc się do tego, poinformował, że "projekt tegorocznego Festiwalu Hommage a Kieślowski uzyskał zbyt niską ocenę, aby otrzymać dotację".

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że festiwal odbędzie się "przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu przyjaciół festiwalu i osób wpłacających fundusze na platformie crowdfundingowej". "Chcemy uzyskać również pomoc od prywatnych sponsorów – od państwa" - apelują organizatorzy do widzów.

Zbiórka funduszy na festiwal trwa do 10 września. Każdy może wesprzeć "Hommage a Kieślowski", wpłacając dowolne kwoty na platformie https://odpalprojekt.pl/p/hommageakieslowski. Akcję wspierają m.in.: Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Magda Łazarkiewicz, Marzena Trybała, Bogusław Linda, Łukasz Maciejewski i Jerzy Stuhr.

Do tej pory udało się zebrać ponad 15 tys. zł. W akcję włączają się firmy lokalne, a także Urząd Miasta Wałbrzych i Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Krzysztof Kieślowski(ur. 27 czerwca 1941 r., zm. 13 marca 1996 r.) był reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, jednym z współtwórców kina moralnego niepokoju. Swoje najważniejsze obrazy, takie jak "Krótki film o zabijaniu", "Krótki film o miłości", "Podwójne życie Weroniki" i trylogia "Trzy kolory", stworzył we współpracy ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Kieślowski był laureatem prestiżowych nagród, m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za "Trzy kolory: Niebieski", oraz Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Trzy kolory: Biały".