Europejska Akademia Filmowa (EFA) i EFA Productions ogłosiły we wtorek na swojej stronie internetowej pełną listę 49 filmów, które ubiegać się będą o 31. Europejską Nagrodę Filmową w kategorii pełnometrażowych filmów fabularnych.

Jak poinformowała EFA, "lista, na której reprezentowane są 35 państwa europejskie, po raz kolejny udowadnia ogromną różnorodność kina europejskiego".

Reklama

Na długiej liście EFA znajdują się trzy filmy polskich twórców: "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, "Fuga" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej oraz "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej.

Reklama

Na liście umieszczono także polskie koprodukcje, m.in. "Dowłatowa" w reż. Aleksieja Germana Jr., "Oiktos" w reżyserii Babisa Makridisa i "Der Hauptmann" w reżyserii Roberta Schwentke.

Przez kilka najbliższych tygodni ponad 3500 członków Europejskiej Akademii Filmowej zagłosuje na nominacje do Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach: najlepszy film europejski, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsza aktorka oraz najlepszy scenarzysta.

Reklama

Krótka lista nominacji do nagród EFA zostanie ogłoszona 10 listopada podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego w Sewilli.

Ośmioosobowe jury podejmie decyzje o nagrodach w kategoriach: europejski operator filmowy, wydawca, scenograf, projektant kostiumów, fryzjer i wizażysta, kompozytor, projektant dźwięku i - po raz pierwszy w nowej kategorii - twórca efektów wizualnych.

Gala wręczenia 31. Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 15 grudnia w Sewilli.

Nagroda Europejskiej Akademii Filmowej została ustanowiona w 1988 r. Zgodnie z założeniami jej twórców miała stanowić przeciwwagę wobec amerykańskich Oscarów i stać się główną nagrodą filmową zjednoczonej Europy.