Na międzynarodowym festiwalu CineFest, który odbędzie się w dniach 14-23 września, pokazane zostaną trzy filmy Zanussiego - "Barwy ochronne", "Konstans" i "Rok spokojnego słońca". Reżyser przeprowadzi kurs mistrzowski, a także odbierze nagrodę Ambasador Kina Europejskiego.

Reklama

Kurator sekcji Cineclassics, przedstawiającej najsłynniejszych reżyserów, Peter Muszatics podkreślił w rozmowie z "Magyar Idoek", że Zanussi należy do najważniejszych europejskich reżyserów, tak jak Istvan Szabo czy Jirzi Menzel.

"Reprezentują oni środkowoeuropejski system wartości, a w swych dziełach pokazują kondycję człowieka w Europie Środkowej. Krzysztof Zanussi w pełni zasługuje na nagrodę Ambasador Kina Europejskiego, którą jako pierwsza otrzymała w Miszkolcu Juliette Binoche" – powiedział Muszatics.

W konkursie festiwalu zostanie pokazanych 19 filmów, w tym po raz pierwszy na Węgrzech widzowie będą mogli zobaczyć drugi film reżysera Laszlo Nemesa Jelesa, który w 2015 roku zdobył w Cannes nagrodę Grand Prix, a rok później Oscara za film "Syn Szawła". Bohaterką jego nowego obrazu, zatytułowanego "Zmierzch" i rozgrywającego się przed I wojną światową, jest osierocona młoda dziewczyna przybywająca do Budapesztu z zamiarem zdobycia pracy w salonie kapeluszniczym.