Nagroda Smok Smoków przyznawana jest od 1998 r. przez radę programową Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora KFF, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego.

Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się tacy artyści jak: Kazimierz Karabasz, Allan King, Albert Maysles, Werner Herzog, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia, Paul Driessen i Marcel Łoziński.

Reklama

Siergiej Łoźnica jest 21. laureatem tego wyróżnienia, a także także najmłodszym w historii zdobywcą tej nagrody. "Mogę powiedzieć, że Krakowski Festiwal Filmowy to mój festiwal. Przyjechałem tu z moim pierwszym filmem i potem każdy mój kolejny dokumentalny film był tu pokazywany. Więc w tym sensie Kraków to moje miasto" - podkreślił reżyser podczas wieczornej gali.

Reklama

Według rady programowej reżyser dokumentalista został uhonorowany za "konsekwentne, ogromnie oryginalne i owocne poszukiwania formalne". Jest też jako filmowiec - argumentowali jurorzy - dociekliwym i upartym badaczem Rosji, od ponad dwudziestu lat związanym z krakowskim festiwalem.

Przewodniczący rady programowej prof. Tadeusz Lubelski zaznaczył, że "mimo wielości rodzajów twórczość laureata jest całkowicie jednorodna".

W programie 58. KFF - w ramach retrospektywy - znalazło się wiele wybitnych dzieł reżysera, m.in. jego ukończony na przełomie roku najnowszy film "Dzień Zwycięstwa", który w piątek w Krakowie będzie miał polską premierę, odbędzie się także tradycyjnie master class laureata.

Reklama

Siergiej Łoźnica urodził się w 1964 r. na terenie dzisiejszej Białorusi. Wychował się w Kijowie. Kształcił się na Wydziale Inżynierii i Matematyki tamtejszej politechniki, przez kilka lat pracował w Instytucie Cybernetyki. Przygodę z filmem rozpoczął w 1991 r., podejmując w Moskwie studia w Państwowym Instytucie Kinematografii. Obecnie mieszka w Berlinie. Jako reżyser zaczynał od filmów dokumentalnych - nakręcił wiele nagradzanych dokumentów. Jego trzy pełnometrażowe filmy fabularne "Szczęście ty moje" (2010) i "We mgle" (nagroda FIPRESCI - 2012), "Łagodna" (2017) i jeden dokument "Majdan. Rewolucja godności" miały swoje światowe premiery na Festiwalu w Cannes. Inny jego pełnometrażowy film dokumentalny "Zmiana" miał premierę na festiwalu w Wenecji w 2015 r. Jego filmy wygrywały także wielokrotnie festiwale filmowe na całym świecie.

Na KFF W 1997 R. dokumentalny debiut Łoźnicy "Dzisiaj zbudujemy dom" został nagrodzony Brązowym Smokiem. W późniejszych latach trzykrotnie odbierał w Krakowie główne nagrody: w 2006 r. Złotego Smoka za "Blokadę", w 2008 r. Złoty Róg za "Rewię" i w 2013 r. znów Złotego Smoka za "List". W ubiegłym roku, w ramach sekcji specjalnej Spojrzenie na Niemcy, prezentowany był jego film "Austerlitz". W 2007 r. reżyser zasiadał też w jury międzynarodowego konkursu krótkometrażowego.