Prowincjonalia mają charakter konkursu polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych, w których dominuje "świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji". Celem festiwalu jest wyróżnianie filmów o wysokich walorach artystycznych i humanistycznych. Patronem wydarzenia jest Jańcio Wodnik, filozof i uzdrowiciel, bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego.

Reklama

Widzowie obejrzą produkcje z Polski i zagranicy, części projekcji towarzyszyć będą spotkania z twórcami. W programie festiwalu znalazł się m.in. przedpremierowy pokaz nominowanego do Oscara filmu „Moonlight Barry'ego Jenkinsa. Zaprezentowane zostaną też m.in. filmy „WołyńWojciecha Smarzowskiego, „ZaćmaRyszarda Bugajskiego, czy „Ostatnia RodzinaJana P. Matuszyńskiego.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu są „piękni – niedoskonali”. „W ubiegłym roku tym motywem był świat niezrozumienia - oba motywy przenikają się, łączą nam się z filmami prezentowanymi w tym roku. Mam tu na myśli chociażby film otwarcia, Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Pawła Łozińskiego, czy prezentowany także dzisiaj Ja, Daniel Blake Kena Loacha – powiedział dyrektor festiwalu Rafał Górecki.

O przyznaniu większości nagród, noszących imię patrona festiwalu, decyduje publiczność. Nagrodę honorową Prowincjonaliów, którą jest statuetka „Jańcio Wodnik” za artystyczny dorobek życia, otrzyma w tym roku Anna Seniuk.

To niezwykle lubiana przez widzów aktorka, która zagrała kilka wspaniałych ról w nurcie kina prowincjonalnego. W Kardiogramie Romana Załuskiego, zagrała żonę prowincjonalnego nauczyciela, romansującą z młodym lekarzem. Oczywiście pamiętana jest też z Konopielki Witolda Leszczyńskiego, gdzie zagrała u boku Krzysztofa Majchrzaka” – powiedział Rafał Górecki.

Nagroda honorowa Prowincjonaliów przyznawana jest w uznaniu za całokształt twórczości. „Przyznajemy tę nagrodę Annie Seniuk również za osobisty urok, jaki roztacza wokół siebie. To postać wyjątkowa, która we Wrześni zagości także jako bohaterka książki Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem, autorstwa Magdaleny Małeckiej-Wippich” – dodał dyrektor festiwalu.

W gronie laureatów honorowego wyróżnienia Prowincjonaliów są już m.in. Jerzy Gruza, Franciszek Pieczka, Andrzej Kondratiuk, Krystyna Feldman, Wiesław Gołas, Maja Komorowska, Janusz Morgenstern i Witold Pyrkosz.

Rozstrzygnięcie Prowincjonaliów i wręczenie nagród odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę.