Wajda o "Powidokach" i kulturze narodowej. "Stoimy wobec próby ingerencji władzy w sztukę"

Poprzez tę historię chciałem przestrzec przed interwencją państwa w sprawy sztuki - mówi PAP o "Powidokach", które zostaną pokazane na festiwalu w Gdyni, Andrzej Wajda. Reżyser podkreślił: "ten film nie powstał z gniewu, raczej z - długiego doświadczenia".

wróć do artykułu
  • ~Macisław Płatow
    (2016-10-10 14:28)
    Zmarł Tytan Kina ,wspaniały Reżyser ,ale jako Człowiek Miernota ,Narcyz zakochany w sobie.
  • ~Jan Stańczyk
    (2016-10-10 14:28)
    Niezaprzeczalnie był wielkim filmowcem ! Ale niestety w dał się w oceny polityczne zażarcie broniąc beznadziejnej III RP a i za czasów komuny był ulubieńcem czerwonych , czemu ?
  • ~jk
    (2016-10-10 12:45)
    chcial wrogow politycznych wystrzelac jak kaczki- za tegrozby powinien umierac w pierdlu.
  • ~odp.
    (2016-10-10 12:00)
    Na miłość boską ekumeniczną! - "Stoimy wobec próby ingerencji władzy w sztukę"?????????????? Czy nie staliśmy za rządów pzpr? Czy PO nie ingerowała w sztukę??? Jakie dotacje za rządów PO mogły dostać opozycyjne do PO projekty??? A jakie mogły dostać duże? Skoro stalinizm niszczył sztukę i ludzi, to powiedzmy wreszcie czyimi rękoma, czyimi podpisami, czyimi pieczęciami. Kaczyńskiego??? Dziwne, bo właśnie kaczyści jako nieliczni wśród artystów i ludzi sztuki chcą to powiedzieć, powiedzieć kto niszczył ludzi, kto niszczył artystów. To chyba na temat, to chyba dobrze. Wreszcie powiedzmy, bez zbędnych uników, kim byli ludzie, którzy to robili. I będzie zbieranie szczęk z podłogi, bo robili to kochani rodzice dzisiejszych K-łamców O-portunistów i D-onosicieli. Gdzie jest więc to zagrożenie? W ujawnieniu kto był oprawcą? A może raczej w ukrywaniu oprawców i przerabianiu ich na ofiary, a ofiary na oprawców.
  • ~ferdek
    (2016-09-27 18:31)
    a jaki był POwód nakręcenia filmu o Wałęsie? Autorytety się rozsypały.....
  • ~św.NH
    (2016-09-27 17:06)
    Co ma wspólnego lipny filmik o niczym z polityką? Czemuż ach czemu Pajda tak ostro nie jechaął z PZPR? Czyżby kasa i lewizna?
  • ~Krystyna2016
    (2016-09-27 09:35)
    Wajda pieszczoch komuny ,działacz Solidarności,pieszczoch POlszewików,jego poglądy są zależne od wiatru który zapach forsy i przywilejów powieje.A tak na marginesie czas na emeryturę i zrobienie miejsca młodszym kolegom,bo i zdrowie nie koniecznie super dobre i sklerozka też dopadła.
  • ~ewa koby
    (2016-09-23 21:38)
    ewa koby donosze na parlamerzystow eu i wszystkich innych ze urwawiaja swoja prywate i kasuja ogromne pieniadza za obrady o ktorych nie maja pojecia bo spia
  • ~internoqwani pamientaja o tfoich wystepach..
    (2016-09-23 16:57)
    ty wajda ty stary ormowcu z prl. spadaj paruwo zgredzie czerwony pajaku kapusiu i kofidencie smrodzie z pzpr..
  • ~pardons
    (2016-09-22 23:06)
    wajdactwo nie zloztylo broni i nadal ma zamiar lajac nas i nauczac na swych naukach jak zyc i co uwazac spadaj ubeckja dziadygo na drzewo
  • ~bul
    (2016-09-22 23:05)
    Panie Wajda zrobiles film o bolku,teraz zrob film o sobie,kim jest dla ciebie Inka,pupilu komuny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • ~sws
    (2016-09-22 20:04)
    Za komuny "kręcił" to co towarzysze z KC dokładnie kazali, to nie było oczywiście ingerowanie w sztukę. Pan Wajda był zwyczajnie częścią koślawego komunistycznego systemu obowiązującego w naszym kraju. Pozostaje pytanie czy Pan Wajda dalej jest częścią tego pokracznego raju czy też się z tego wyleczył? Obawiam się że mentalnie i materialnie dalej jest uzależniany od ludzi rodzimej komuny.
  • ~Stare lata.
    (2016-09-22 18:08)
    Co jak co ,ale na stare lata to bardzo kręci się w głowie.
  • ~łapiduch
    (2016-09-22 17:53)
    To on jeszcze żyje ? Lepszych do trumny wkładałem !!!
  • ~antyMOnia
    (2016-09-22 11:16)
    Tow.Pieszczochu Komuny takie brednie to trzeba było odważnie wygadywać w czasach komuny, a nie POkornie realizować, co partia nakazała. Teraz to tylko aroganckie POmówienia świadczące o tym, że każdy głuPOl może bezkarnie bredzić co chce. I mimo to wywrzaskiwać na spędach KODorastów o zamachu na demokrację.
  • ~Marcin
    (2016-09-21 23:49)
    W komunie trzeba było nadzwyczajnego działania, by zrealizować cokolwiek nawet lekko uderzającego w system. "Człowiek z marmuru" był objawieniem. Warsztat mistrzowski. Można tylko współczuć smarkatym krytykom, że są tak bezrefleksyjni.
  • ~Dr J.E.Baka
    (2016-09-21 23:40)
    Czy Linda musi spdolić każda rolę?
  • ~no mógł
    (2016-09-21 23:16)
    A mógł jak Bartoszewski skorzystać z POchówku przez Prezydenta Komorowskiego ?
  • ~cuk
    (2016-09-21 22:30)
    Socrealizm wprowadzany i sankcjonowany przez "artystów" pokroju Wajdy. Nieodrodny uczeń Mosze Lifszyca (jakoś nie widziałnic złego w donosach swojego mentora do NKWD na np.Jerzego Gabryelskiego). W PRLu Wajda był pupilkiem władzy, ale o tym woli też nie pamiętać.
  • ~ab-cd
    (2016-09-21 21:15)
    Dobra sztuka sama sie wyzywi.A byle jakiej nie nalezy na sile wspierac.