Zarzuty dotyczyły przede wszystkim faktu, że zgwałcone przez czerwonoarmistów bohaterki "Niewinnych" noszą stroje podobne do habitów benedyktynek. Postawiły je filmowcom przedstawicielki Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. Jak podkreślają bowiem, nie ma dokumentów historycznych ani innych przekazów świadczących o tym, że benedyktynki klauzurowe w Polsce doznały tragedii, o której w filmie mowa.

– W imieniu producentów i koproducentów filmu "Niewinne" w reżyserii Anne Fontaine, odpowiadając na zarzut wystosowany 8 marca 2016 roku przez Konferencję Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych oraz Konferencję Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych na stronie www.episkopat.plw sprawie wykorzystania kostiumów sugerujących wskazanie konkretnego zgromadzenia zakonnegochcieliśmy podkreślić, że celem filmu "Niewinne" było przedstawienie historii młodej lekarki i mieszkanek bliżej nieokreślonego domu zakonnego – czytamy w oświadczeniu przesłanym przez dystrybutora "Niewinnych".

– Historia ta jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opisanymi w pamiętnikach Madeleine Pauliac, a przypadki gwałtów, do których film się odnosi miały miejsce w wielu klasztorach na terenie Polski tuż po II Wojnie Światowej (skala zjawiska przywołana została chociażby w książce "Wielka trwoga. Polska 1944-1947") – przypominają producenci.

– W filmie nie zostało określone miejsce akcji, mogące w jakikolwiek sposób wskazać konkretne zgromadzenie. Bohaterkami filmu są mieszkanki fikcyjnego domu zakonnego. Kostiumy zakonnic zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby filmu i nie odzwierciedlają prawdziwych habitów żadnego z żeńskich zgromadzeń zakonnych – wyjaśniają twórcy.

Producenci odnieśli się także do informacji Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, że nieprawdą jest, iż obraz oglądał papież Franciszek. Pojawiła się ona w wywiadzie, którego Anne Fontaine udzieliła "Dużemu Formatowi": – Trzy tygodnie temu "Niewinne" pokazałam papieżowi Franciszkowi – mówiła znana reżyserka.

– Film "Niewinne" został zaprezentowany na specjalnym pokazie w Watykanie, gdzie został dobrze przyjęty przez biskupów oraz katolickie media, które uznały, że obraz Anne Fontaine "niesie chrześcijańskie przesłanie" oraz że jest "filmem, który jest terapią dla Kościoła" – wyjaśniają twórcy.

"Niewinne" – dramat Anne Fontaine o polskich zakonnic, które pod koniec II wojny światowej były ofiarami gwałtu zbiorowego dokonanego przez czerwonoarmistów – na ekrany polskich kin wejdą 11 marca. W filmie główne role zagrały Agata Kulesza, Agata Kulesza i Joanna Kulig.