Omar Sharif zagrał w 118 filmach, ale największą sławę przyniosły mu wielkie filmowe przeboje – "Lawrence z Arabii" i "Doktor Żywago".

Michel Demitri Shalhoub urodził się w 1932 roku się w syryjsko-libańskiej rodzinie z Aleksandrii. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Kairze. Na plan filmowy trafił w latach 50. i szybko stał się w świecie arabskim gwiazdą. Wówczas też poznał egipską aktorkę Faten Hamamę. By ją poślubić, przeszedł z katolicyzmu na islam. Razem doczekali się syna Tareka, a w 1974 roku rozwiedli.

Przełomem w jego karierze była drugoplanowa rola szarifa Aliego w słynnym, nagrodzonym siedmioma Oscarami filmie "Lawrence z Arabii" w reżyserii Davida Leana. Kreacja ta przyniosła Sharifowi nominację do Oscara, Złoty Glob (na koncie miał ich w sumie trzy) i międzynarodowy rozgłos.

Do historii kina przeszły jego występy w obrazach: "Doktor Żywego" (na podstawie powieści Borysa Pasternaka), "Zabawna dziewczyna", "Meyerling" oraz "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu". Ostatnio zagrał w obrazie "Rock the Casbah" z 2013 roku. Za całokształt twórczości otrzymał weneckiego Złotego Lwa.

Wielką pasją Omara Sharifa był brydż, na temat którego napisał kilka książek.

Jeden z najpopularniejszych aktorów światowego kina cierpiał na chorobę Alzheimera. O jego śmierci poinformował agent Steve Kenis.