Shirley Jane Temple była najsłynniejszą dziecięca gwiazda w dziejach kina. "Złotowłosym brzdącem", "Małą Miss Broadway" i "Małą księżniczka" w jednym. "Szirlejka" w latach 30. XX w. zagrała w ponad 40 filmach, uhonorowana została Nagrodą Specjalną Akademii, a zarabiała 300 000 dolarów za rolę. Karierę zaczęła jako 6-latka, a skończyła w roku 1950, kiedy to jako 22-latka odeszła na aktorską "emeryturę", bo publiczność nie chciała jej już oglądać.

Reklama

Pojawiła się jeszcze w telewizyjnej serii "Shirley Temple's Storybook" (1958-59) i rozpoczęła karierę polityczną z ramienia Partii Republikańskiej. Pracowała jako szefa protokołu w administracji prezydenta Geralda Forda, a potem jako ambasador USA w Ghanie i Czechosłowacji.

Shirley Temple zmarła w poniedziałek, w swoim domu w Woodside w Kalifornii. Odeszła w wieku 85 lat z przyczyn naturalnych, otoczona przez rodzinę i opiekunów. – Oddajemy cześć jej życiu – wybitnej aktorki, dyplomatki i naszej ukochanej matki, babci i prababci – czytamy w oficjalnym oświadczeniu bliskich aktorki.