"Poradnik pozytywnego myślenia" jest adaptacją powieści amerykańskiego pisarza Matthew Quicka z 2008 roku. Komedię w reżyserii Davida O. Russella nominowano do tegorocznych Oscarów w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, aktorka pierwszoplanowa (Jennifer Lawrence), aktor pierwszoplanowy (Bradley Cooper), aktor w roli drugoplanowej (Robert De Niro), aktorka drugoplanowa (Jacki Weaver), scenariusz adaptowany i montaż.

Film Russella to nietypowa komedia o miłości, łamiąca schematy komedii romantycznej. Bohater, Pat Solatano (Bradley Cooper), trzydziestoparolatek, wychodzi ze szpitala po ośmiu miesiącach psychoterapii, by zamieszkać w domu swoich rodziców i zacząć wszystko od nowa, w ramach wyuczonej w szpitalu filozofii "pozytywnego myślenia".

Wysiłkom Pata, który usiłuje zapanować nad własnymi stanami emocjonalnymi, przyglądają się: pragnący pomóc, a jednocześnie przerażeni rodzice (w ich rolach Robert DeNiro i Jacki Weaver), a także policjanci, wścibscy sąsiedzi i dawni przyjaciele. Jego los odmieni znajomość z intrygującą dziewczynę z sąsiedztwa, Tiffany (Jennifer Lawrence), która, tak jak on, ma problemy psychiczne. Wzajemna niechęć pary ekscentryków przerodzi się w niespodziewaną więź.