Muzeum Grévin w Paryżu poinformowało w poniedziałek, że usunęło figurę woskową "w związku z negatywnymi reakcjami przechodzących przed nią zwiedzających" oraz komentarzami w mediach społecznościowych. Depardieu można było oglądać w muzeum figur woskowych od 1981 roku.
Depardieu, ikona francuskiego kina, w 2020 roku został oskarżony o gwałt i napaść na tle seksualnym na aktorkę Charlotte Arnould oraz o molestowanie seksualne i napaść przez kilkanaście innych kobiet.
Ostatnio w francuskiej telewizji ukazał się dokument pokazujący seksistowskie zachowania aktora.
Depardieu wszelkim oskarżeniom zaprzecza
Depardieu zaprzeczył wszelkim oskarżeniom, pisząc w liście otwartym do "Le Figaro": "Nigdy, przenigdy nie molestowałem kobiety". W niedzielę jego rodzina potępiła "bezprecedensowy spisek" przeciwko niemu.
Mimo że sąd nie wydał przeciwko aktorowi orzeczenia, to w ostatnich dniach wiele osób i instytucji zdystansowało się od aktora.
W sobotę belgijska gmina odebrała Depardieu tytuł honorowego obywatela, kilka dni wcześniej kanadyjska prowincja Quebec również odebrała mu podobne odznaczenie. A w ubiegłym tygodniu francuska minister kulturyRima Abdul Malak stwierdziła, że zachowania aktora "przyniosły Francji wstyd" i dodała, że rozważa odebranie mu Legii Honorowej czyli najważniejszego odznaczenia w kraju.
Postać Depardieu usunieta z muzeum figur woskowych
Depardieu był jedną z około 250 osobistości francuskich reprezentowanych w Muzeum Grévin. Inni to: francuski piłkarz Zinédine Zidane, francuski aktor Omar Sy, gwiazda Hollywood Ryan Gosling i król Karol III.