Sygnatariusze apelu zastrzegają się, że większość z nich nie zna scenariusza "Tajemnicy Westerplatte". Nie przeszkadza im to jednak wytoczyć w obronie jego twórcy, Pawła Chochlewa, najcięższych dział. "Trudno nam zrozumieć, że politycy przyznający się do solidarnościowych korzeni uważają za stosowne wprowadzać cenzurę prewencyjną metodą faktów dokonanych, korzystając z instytucji państwa" - grzmi reżyserska samoobrona.

Reklama

Jej zdaniem, postulowany przez krytyków Chochlewa zakaz realizacji "Tajemnicy Westerplatte" stanowiłby niebezpieczny precedens w cywilizowanym świecie "Wolność słowa i wolność wyrażania przekonań, także artystycznych, należy do fundamentów demokracji i podstawowych celów każdego wolnego państwa isuwerennego narodu" - podkreślili autorzy listu. Podpisali się pod nim między innymi Agnieszka Holland, Janusz Głowacki, Sławomir Idziak, Joanna i Krzysztof Krauze, Filip Bajon, Robert Gliński, Jerzy Stuhr oraz Jacek Bromski - prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Sygnatariusze apelu powołują się na fakt, że eksperci Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej niezwykle wysoko ocenili scenariusz Chochlewa. Kancelaria premiera chce, aby PISF cofnął 3,5-milionową dotację dla "Tajemnicy Westerplatte". Władze Instytutu znalazły się między młotem a kowadłem. Dyrektor Agnieszka Odorowicz gra na przeczekanie: zwróciła się do historyków o dodatkową opinię na temat scenariusza.

"Tajemnica Westerplatte" miała być rocznicową superprodukcją w stylu "Szeregowca Ryana". Osią fabuły autor uczynił konflikt między nominalnym dowódcą twierdzy - Henrykiem Sucharskim (ma go zagrać Bogusław Linda) a jego zastępcą Franciszkiem Dąbrowskim (w tej roli Robert Żołędziewski). Pierwszy załamuje się nerwowo i chce wywiesić białą flagę. Drugi zamierza walczyć do ostatniego żołnierza.

Reklama

Z przecieków wiadomo, że w scenariuszu są sceny pijaństwa i egzekucji dezerterów. Paweł Chochlew, dla którego "Tajemnica Westerplatte" będzie reżyserskim debiutem, upiera się jednak, że chce nakręcić film patriotyczny. Początek zdjęć zaplanowano na drugą połowę września.