Specjalne "Złote Anioły" odebrali reżyserzy Irlandczyk Jim Sheridan "za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów i wybitne osiągnięcia w kinie światowym" i Islandczyk Dagur Kari jako "wybitny młody artysta kina europejskiego".

Reklama

Nagrodę za najlepszą reżyserię, "Srebrnego Anioła" i nagrodę im. Zygmunta Kałużyńskiego za najbardziej inspirującą scenę w filmach konkursowych otrzymał Slava Ross, twórca filmu "Siberia, Monamour".

W głównym konkursie filmy fabularne oceniało jury, w którym zasiadali: reżyser Dagur Kari, reżyser Borys Lankosz, scenarzysta i reżyser Paweł Sala, krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski i aktorka Marta Żmuda-Trzebiatowska.

W ramach festiwalu odbyły się międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych "Shortcut" i konkurs filmów polskich "From Poland". Zwycięzcą pierwszego konkursu został belgijski film "Pour toi je ferai bataille" ("For You I Will Fight") w reżyserii Rachel Lang, a drugiego - "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego.

Wcześniej, podczas tegorocznego festiwalu, specjalne "Złote Anioły" otrzymali aktor i reżyser Jerzy Sthur i czeski reżyser, scenarzysta i aktor Jiri Menzel.