Najgłośniejsze dokumenty i filmy fabularne znalazły się w sekcji Spectrum i Spectrum Doc. Wśród nich będzie można zobaczyć film science fiction "Mr Nobody", opowiadający historię starego mężczyzny, który budzi się w 2092 r. jako 120-latek. Inną propozycją jest brazylijsko-brytyjski dokument "Śmietnisko" będący zapisem podróży słynnego artysty Vika Muniza, który wyrusza do ojczystej Brazylii na największe na świecie wysypisko śmieci.

Reklama

W sekcji kina grozy zostaną zaprezentowane stare, kultowe horrory. Są to klasyki filmów grozy klasy B z lat 50. 60. i 70., m.in.: "Atak kobiety o 50 stopach wzrostu" Nathana Jurana, "Święty Mikołaj podbija Marsjan" Nicholasa Webstera, "Plan 9 z kosmosu" Edwarda D. Wooda i "The Driller Killer" Abela Ferrary.

Filmy w sekcji Focus on Animation to pełnometrażowe i krótkometrażowe animacje klasyków tego gatunku, zostaną pokazane m.in. "Iluzjonista" Sylvaina Chometa i "Sita śpiewa bluesa" Niny Paley. Ponadto będzie można obejrzeć filmy, które często nie weszły do oficjalnej dystrybucji takich twórców jak Michele Gondry, Xavier Dolan czy Michael Almereyda.

W programie imprezy znalazły się także znane produkcje nagradzane i wyświetlane na największych festiwalach filmowych - w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto. Wśród nich znajdziemy głośne filmy niemieckiego reżysera tureckiego pochodzenia, nagrodzone na największych europejskich festiwalach filmowych: "Głową w mur" (Złoty Niedźwiedź, Berlinale 2004), "Na krawędzi nieba" (Złota Palma, Cannes 2007), "Soul Kitchen" (nagroda specjalna Jury, Wenecja 2009).

Dla widzów festiwalu, oprócz tradycyjnych pokazów filmowych, przygotowano liczne atrakcje, m.in.: pokazy plenerowe filmów na plaży, wystawę plakatu filmowego epoki kina niemego, wernisaż sopockiego fotografa Mateusza Nasternaka, pokaz specjalny radzieckiego dokumentu eksperymentalnego z 1929 r. "Człowiek z kamerą" w reżyserii Dżigi Wiertowa.

Dla miłośników muzyki zaplanowano projekcje teledysków Beastie Boys i Chemical Brothers, a także film dokumentalny o francuskim zespole elektropopowym Air. Oprócz tego przewidziano koncerty, które będą towarzyszyć projekcjom filmów niemych. Podczas seansów pierwszej ekranizacji Frankensteina, krótkich metraży Georgesa Meliesa z lat 1902-1912 i komedii "Generał" amerykańskiego reżysera i komika Bustera Keatona zaprezentują się takie grupy jak SFF Electric Project, Verbalizer Kosmos Band i Wojtek Mazolewski Quintet.

Nowym punktem programu tegorocznej edycji imprezy jest konkurs filmów polskich, w którym o Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu rywalizować będą m.in.: "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, "Młyn i Krzyż" Lecha Majewskiego i "Wygrany" Wiesława Saniewskiego.

Imprezy kulturalne festiwalu odbędą się w wielu miejscach Sopotu. Secesyjny Dworek Sierakowskich będzie pełnić rolę biura festiwalu i festiwalowego Info Pointu. W Sali Studyjnej dworku będą się odbywać projekcje festiwalowe. Ogród Dworku Sierakowskich wraz z kawiarnią Młody Byron posłuży jako festiwalowa strefa wypoczynku, gdzie można będzie odpoczywać na leżakach i w wiklinowych fotelach. Ponadto wydarzenia festiwalowe będą odbywać się na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Multidyscyplinarnym Centrum Kulturalno-Artystycznym Zatoki Sztuki, Klubie Atelier, Spółdzielni Literackiej i klubie Versalka.

Reklama

Sopot Film Festival w tym roku jest częścią artystycznego projektu Otwarty Kurort Kultury realizowanego w ramach oficjalnych obchodów polskiego przewodnictwa w Radzie UE w lipcu 2011 r. Sopot Film Festival potrwa do soboty 30 lipca.