"Jim Sheridan otrzyma tę nagrodę za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów i wybitne osiągnięcia w kinie światowym. Jest on niewątpliwie jednym z najwybitniejszych twórców kina światowego: filmy przez niego zrealizowane zdobyły łącznie 16 nominacji do Oscara, z których sześć otrzymał sam reżyser" – podkreśliła Katarzyna Jaworska, dyrektor festiwalu.

Reżyser jest też laureatem Independent Spirit Award, nagród Goya i Donatello oraz Złotego Niedźwiedzia na Berlinale.

"Można zaryzykować stwierdzenie, że jego filmy zrobiły więcej dla zrozumienia ducha Zielonej Wyspy i konfliktu drążącego Irlandię Północną, niż wszystkie działania polityków razem wzięte. To Sheridan odkrył też fenomen Daniela Day-Lewisa, który dzięki roli w >>Mojej lewej stopie<< stał się laureatem Oscara" – dodała Jaworska.

Sheridan w kinie zadebiutował "Moją lewą stopą" (My Left Foot, 1989) i zaczął być postrzegany jako potencjalny odrodziciel kina irlandzkiego. Tworzył kolejno "Pole" (The Field, 1990), "Na zachód" oraz "W imię ojca" (In the Name of Father, 1993).

"Ostatni film należy do niezwykle ważnego w twórczości Sheridana wątku analizującego konflikt katolicko-protestancki w Ulsterze oraz rolę, jaką grała w nim IRA. Z tym tematem reżyser zmierzył się później w 1996 w >>Some mother's son<< (współreżyseria z Terry George'm), w 1997 w >>Bokserze<< (Boxer) oraz w 2002 jako producent głośnej >>Krwawej niedzieli<< (Bloody Sunday) w reż. Paula Greengrassa" – przypomniała dyrektor toruńskiego festiwalu.

W ramach retrospektywy twórczości Sheridana na Tofifest będzie można zobaczyć wszystkie najważniejsze filmy twórcy. Sheridan poprowadzi też 30 czerwca w Toruniu swoją lekcję mistrzowską pt. "Od scenopisarstwa do reżyserii filmowej. Indywidualne doświadczenie pisania scenariuszy i reżyserii: Moja lewa stopa, W imię ojca, Nasza Ameryka".