Prawica Rzeczypospolitej zaapelowała do władz i instytucji publicznych, w szczególności do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Telewizji Polskiej S.A., o bojkot 36. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Reklama

Powód? Jury zaprosiło na festiwal Romana Polańskiego. Razem z Tadeuszem Konwickim, Polański ma odebrać w Gdyni nagrodę platynowego lwa za całokształt twórczości.

"Polański jest ścigany przez wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych za popełnienie jednego z najbardziej potępianych społecznie przestępstw. Wyrażamy najgłębsze ubolewanie z powodu demonstracji przygotowywanej podczas gdyńskiego Festiwalu i mamy nadzieję, że nie znajdzie ona jakiegokolwiek (nawet biernego) wsparcia ze strony władz i instytucji naszego Państwa" - pisze w apelu szef Prawicy Rzeczpospolitej, Marek Jurek.

>>>Czytaj zeznania 13-latki, która w 1977 roku opowiadała o gwałcie>>>

Niecały rok temu Szwajcarskie Ministerstwo Sprawiedliwości zwolniło Romana Polańskiego ze swojego aresztu domowego w Gstaad. Tym samym nie została przeprowadzona ekstradycja reżysera do Stanów Zjednoczonych gdzie Polański miał stanąć przed sądem za sprawę gwałtu na trzynastolatce w 1977 roku.