"Pięć nieczystych zagrań" to projekt dokumentalny z 2003 roku, który zaprezentował pojedynek dwóch wielkich osobistości duńskiego kina. Von Trier, występując z pozycji byłego studenta kopenhaskiej szkoły filmowej, zaproponował wówczas 64-letniemu Jorgenowi Lethowi nakręcenie pięciu remake'ów jego etiudy "The Perfect Human" z 1967 roku.

Reklama

Przy każdym z kolejnych filmików twórca "Dogville" wyznaczał pewne ograniczenia. I tak na przykład Leth musiał nakręcić obraz w teledyskowym tempie, albo w miejscu, które uważał za najbardziej żałosne i nędzne. Wśród krótkometrażowych filmów Scorsese, które mogą posłużyć za kanwę remake'u, wymienia się m.in. "The Big Shave" i "What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This".

Reżyserzy biorą też pod uwagę kultowe sceny długometrażowych dzieł Scorsese. Prace na planie rozpoczną się w przyszłym roku. 27 maja w polskich kinach zagości nowy film Larsa von Triera, "Melancholia". Martin Scorsese zakończył niedawno pracę nad obrazem "Hugo Cabret", który do naszy kin trafi w lutym 2012 roku.