Festiwal Gwiazd w Gdańsku 5 - 8 lipca, ocena: 2

Reklama

W ubiegłym roku impreza przeniosła się z Międzyzdrojów do Gdańska. Rzecz głównie dla łowców autografów i tych, którzy lubią ogrzać się w świetle rodzimych celebrities małego i dużego ekranu. W tym roku przyjazd zapowiedzieli już m.in. Agnieszka Grochowska, Karolina Gruszka, Jan A.P. Kaczmarek, Borys Szyc i Piotr Uklański. Gdyński festiwal to także szansa zobaczenia najnowszego filmu Davida Lyncha "Inland Empire". Sam reżyser będzie gościem festiwalu i zgodnie z tradycją zostawi odcisk ręki na naszym lokalnym Walk Of Fame.
www.festiwalgwiazd.pl

13. Lato Filmów w Toruniu 7 - 15 lipca, ocena: 4


Szansa na zapoznanie się z kinematografią naszych wschodnich sąsiadów. W sekcji TriBaltica zobaczymy filmy z republik nadbałtyckich (m.in. estońskie 129 Somnambulance Suleva Keedusa) oraz przegląd współczesnego kina japońskiego. W retrospektywie Harold Pinter w filmie zostaną pokazane najbardziej znane ekranizacje sztuk angielskiego dramaturga nagrodzonego w 2005 roku Literacką Nagrodą Nobla, m.in. głośny Służący Josepha Loseya. W programie także kino o kobietach (sekcja Bella Cinema) oraz pokaz klasycznych filmów propagandowych (w tym słynny Triumf woli Leni Riefenstahl). Aktualna gratka: festiwal otworzy nagrodzony w tym roku w Cannes w sekcji Proste spojrzenie rumuński California Dreamin Cristiana Nemescu. Wśród imprez towarzyszących 14 lipca na toruńskim rynku darmowy koncert Richarda Bony - gitarzysty basowego, perkusisty i wokalisty związanego z Pat Metheny Group.
www.latofilmow.pl
Karnety w cenie: 120 PLN; Bilety: 8 PLN (na część seansów wstęp wolny).

Wakacyjne Kadry w Cieszynie 7 - 15 lipca, ocena: 3
Druga edycja festiwalu, który zagościł w Cieszynie po przeniesieniu Ery Nowe Horyzonty do Wrocławia. Szansa na eksternistyczne zaliczenie polskich filmów z ostatniego roku. Będzie można zobaczyć zarówno hity: "Dlaczego Nie!" Ryszarda Zatorskiego czy "Ryś" Stanisław Tyma, jak i filmy niszowe, np. "Pod powierzchnią" Marka Gajczaka. W sekcji dokumentu między innymi głośny przejmujący obraz alkoholowej degeneracji "Szczur w koronie" Jacka Bławuta oraz "Lekcja białoruskiego" Mirosława Dembińskiego - próba opowiedzenia o współczesnej Białorusi od wewnątrz. W tym roku w konkursie poza filmami pełnometrażowymi i dokumentami startują też najpopularniejsze polskie seriale. Ciekawostką festiwalu jest możliwość internetowego głosowania - po zalogowaniu się na stronie festiwalu każdy może się stać członkiem jury.
www.wakacyjnekadry.pl

Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu 19 - 29 lipca, ocena: 6

Druga edycja imprezy po przenosinach z czeskiego Cieszyna. Festiwal jest dowodem, że ilość (600 seansów, 360 filmów) może przechodzić w jakość. Wielkim wydarzeniem będzie otwierający imprezę koncert Marianne Faithfull. Piosenkarka i aktorka przyjedzie to Wrocławia na polską premierę filmu "Irina Palm" Sama Garbarskiego, rewelacyjnie przyjętego na ostatnim Berlinale dramatu, w którym Faithfull wciela się w rolę babci, która by ratować swojego wnuka, decyduje się zostać… prostytutką. Ponadto w programie premierowe filmy polskie (fabularne i dokumentalne), zdobywca tegorocznej Złotej Palmy w Cannes - rumuński film "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu oraz "I Don't Want To Sleep Alone" malezyjskiego reżysera Ming-liang Tsaia, jednego z najoryginalniejszych twórców azjatyckich (zdobywcy Złotego Lwa w 1994 za film "Vive l'amour"). Na Nowych Horyzontach do zobaczenia także retrospektywa Hala Hartleya, Federica Felliniego i panorama kina australijskiego. Podobnie jak przed rokiem będzie można zobaczyć klasyczne filmy nieme (m.in. eksperymentalną "Krew poety" - niemy film z komentarzami reżysera Jeana Cocteau z offu) z towarzyszeniem muzyki w wykonaniu brytyjskich zespołów Hilliard Ensemble oraz Harmonie Band. W planie także darmowe pokazy plenerowe.

www.7ff.eranowehoryzonty.pl

Karnety: 214 PLN (dla posiadaczy karnetów z poprzedniej edycji festiwalu); 250 PLN (dla pozostałych osób); Bilety: 13 i 14 PLN.

Kazimierz i Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 4 - 11 sierpnia, ocena: 5

Najbardziej malownicze miejsce festiwalowe. Impreza po kilku latach powraca do Kazimierza, seanse będą się odbywać w rozstawionym na rynku specjalnym namiocie, a także w pięknym zamku w Janowcu po drugiej stronie Wisły. Oprócz filmów z największych światowych festiwali (Cannes, Rotterdam, Berlin) nie zabraknie miejsca dla sztuk plastycznych, wideo-art czy artystycznego performance'u. Znany plastyk Jarek Koziara zamierza "wykosić" obraz na pobliskiej łące, zaplanowano także pokaz animacji Pawła Wilczyńskiego wspieranej muzyką Kiniora. W programie retrospektywy Jiriego Menzla, Leona Niemczyka oraz Boba Rafelsona, jednej z legend amerykańskiego kina ("Listonosz dzwoni zawsze dwa razy", "Kilka łatwych utworów"). Ten ostatni wspólnie z Władysławem Saniewskim poprowadzi warsztaty filmowe pod nazwą Lekcja Kina. Imprezę rozpocznie koncert argentyńskiego kompozytora Gustava Santaolalla, dwukrotnie nagrodzonego Oscarem za muzykę do obrazów "Tajemnica Brokeback Mountain" oraz "Babel". Zaplanowano także pokaz najciekawszych pełnometrażowych dokumentów, w tym głośny "Bunt Janion" Agnieszki Arnold.

www.dwabrzegi.pl

Ińskie Lato Filmowe 3 - 12 sierpnia, ocena: 3

To już druga tego lata (po Toruniu) okazja, by szerzej zapoznać się z kinematografią krajów nadbałtyckich. Planowany jest duży przegląd filmów litewskich (m.in. filmy Audriusa Stonysa). W sekcji polskiej poza nowymi produkcjami będzie można zobaczyć retrospektywę obrazów Krzysztofa Zanussiego. Festiwal w Ińsku to impreza dla tych, których interesuje polska animacja. Poza przeglądem filmów Jerzego Kuci zobaczymy prace młodych polskich animatorów (m.in. Wojciecha Wawszczyka), a także przegląd etiud studenckich.

www.ilf.stopklatka.pl

Karnety: 120 PLN; Bilety: 8, 10 i 12 PLN.

Reklama

Letnia Akademia Filmowa w Legnicy 12 - 21 sierpnia, ocena: 2

Warsztaty filmu animowanego dla dzieci. Poprowadzą je m.in. Witold Giersz, Stanisław Lenartowicz, Tadeusz Wilkosz i Mariusz Wilczyński. Warsztatowicze będą pracować w grupach dla początkujących i zaawansowanych na taśmach 16 i 35 mm oraz w technice komputerowej. W programie także projekcje plenerowe, wystawy oraz pokaz filmów powstałych podczas Letniej Akademii Filmowej na festiwalach Filmu Animowanego m.in. w Koninie, Warszawie, Polanicy-Zdroju, Kędzierzynie-Koźlu, Krakowie, Kazimierzu i Gdyni.

www.lck.art.pl

Wszystkie imprezy są darmowe.

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu 10 - 19 sierpnia, ocena: 4

Ponad 250 filmów w dziewięć dni, w tym retrospektywa Carlosa Saury. Poza klasycznymi arcydziełami jak "Nakarmić kruki" czy "Anna i wilki" zobaczymy także nowsze produkcje hiszpańskiego mistrza (m.in. "Goya" i "Tango"), część z nich zostanie zaprezentowana w Polsce po raz pierwszy. Cykl "Kino w pięciu smakach" to z kolei propozycja dla fanów kinematografii azjatyckiej, będzie można obejrzeć między innymi produkcje Zhanga Yimou czy Kima Ki-duka. Dla tych, którzy preferują coś bardziej swojskiego, przygotowano cykl "From Praga With Love" - przegląd filmów czeskich od klasycznych obrazów Jana Nemeca i Jiriego Menzla oraz najnowsze produkcje, miedzy innymi Bohdana Slamy ("Szczęście"). Dodatkowo "remanenty" z największych festiwali filmów dokumentalnych: Krakowskiego Festiwalu Filmowego i Planete Doc Review.

www.laf.net.pl

Akredytacje: 150 PLN (zwykła), 80 PLN (pięciodniowa), 50 PLN (trzydniowa).

9. Filmowa Stolica Lata 2007 - Warszawa lipiec/sierpień, ocena: 3

Na otwartych pokazach (m.in. w parku Sowińskiego oraz na Polu Mokotowskim) będzie można zobaczyć klasykę hinduskiej produkcji z Bollywood oraz najlepsze brytyjskie komedie, m.in. kultowe produkcje grupy Monty Pythona. Dla bardziej snobistycznego widza - przegląd kinematografii kolumbijskiej oraz bałkańskiej (m.in. filmy Emira Kusturicy oraz "Księga rekordów Szutki" Aleksandra Manica). Gośćmi festiwalu będą reżyserzy: Sergio Cabrera i Harold Trompetero.

www.filmowastolica.pl

Pokazy bezpłatne.

OFF/ON Warszawa - Europejski Tydzień Filmowy 13 - 18 sierpnia, ocena: 3

Wydarzenie dla miłośników filmu, muzyki i fotografii. Spotkania z kinem europejskim krótkim i długim, warsztaty mistrzowskie, koncerty, konkursy i wystawy fotograficzne. W programie: Europejski Konkurs Filmów Krótkich o Grand Prix OFF/ON, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze prace kina europejskiego zarówno niezależnego, studenckiego, jak i profesjonalnego. Akcje i wystawy fotograficzne oraz wystawy poświęcone Warszawie i koncerty realizowane w plenerze. Seanse i warsztaty będą się odbywać na warszawskim Podzamczu i w kinie Luna.

www.offon.org

Wszystkie imprezy są darmowe.

Festiwal Filmów Niezależnych "Bartoszki Film Festival" w Tarnobrzegu 23 - 25 sierpnia, ocena: 2

Międzynarodowy przegląd filmowej twórczości fabularnej i dokumentalnej twórców, którzy zajmują się filmem niezawodowo. Podczas trzydniowej imprezy odbędą się imprezy towarzyszące, wykłady filmowe, warsztaty oraz prezentacje filmów, które zostały dopuszczone do finału festiwalu. O nagrodę główną powalczą m.in. "Miasto ucieczki" Wojciecha Kasperskiego, "OFF" Mathiasa Mezlera, "Gamoń" Krzysztofa Ryczka i "Zazdrość" Filipa Rudnickiego. Filmy można nadsyłać do 22 lipca.

www.bff.tbg.net.pl

Wszystkie pokazy są bezpłatne.

Bilet do Bollywood Warszawa 10 sierpnia - 28 października, ocena: 4

Trzecia edycja festiwalu dla fanów indyjskiego Bollywood. Pokazy w warszawskim kinie Muranów.