Pytany, jak wspomina Jana Machulskiego, dla którego była to jedna z ostatnich filmowych ról, reżyser filmu, 23-letni Cezary Albin opowiadał: "Pan Machulski miał bardzo ciepłe podejście do młodych ludzi, łatwo nawiązywał z nimi kontakt. Wspierał młodych artystów oraz ich jeszcze przecież mało profesjonalne projekty. Na planie emanował optymizmem, serdecznością".

Albin wyreżyserował trwającą nieco ponad godzinę "Orkiestrę..." na podstawie własnego scenariusza. "Jest on w pewnym stopniu oparty na moich własnych doświadczeniach" - wyznał filmowiec.

Główni bohaterowie "Orkiestry..." to para młodych ludzi, Piotr i Basia, grani przez Adriana Perdjona i Agatę Moszumańską. Piotr studiuje kompozycję na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym. Inspirację w trakcie tworzenia nowych utworów młody kompozytor czerpie z relacji ze swoją dziewczyną Basią, energiczną dziennikarką lubiącą życie towarzyskie. Zaborczy Piotr jest zazdrosny o związki łączące Basię z innymi ludźmi. Chciałby mieć dziewczyną na wyłączność, tylko dla siebie.

Gdy Piotr, po kryzysie, stara się naprawić swoje relacje z Basią, w jego życiu pojawia się niespodziewanie tajemnicza postać Starca, w tej roli Jan Machulski, który zdaje się wiedzieć o Piotrze wszystko. "Wprowadziłem do tej historii elementy metafizyczne" - powiedział Albin.

Lesław Żurek zagrał w "Orkiestrze..." przyjaciela młodego kompozytora, Edward Linde-Lubaszenko wcielił się w ojca Piotra. W obsadzie jest też m.in. Jacek Fedorowicz.

Jak powiedział PAP Cezary Albin, "Orkiestrę niewidzialnych instrumentów" będzie można obejrzeć od 28 stycznia do 4 lutego w stołecznym kinie Kultura. Następnie twórcy zamierzają pokazywać ją w kinach w innych miastach (reżyser nie podał jeszcze listy miast) oraz na festiwalach filmowych.

Cezary Albin, niezależny reżyser i scenarzysta, jest studentem filologii angielskiej na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował też na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. W reżyserskim dorobku ma już kilka krótkometrażowych filmów fabularnych, m.in. "Powrót" (2004) i "Konrada" (2006).