Pytany, jak wspomina Jana Machulskiego, dla którego była to jedna z ostatnich filmowych ról, reżyser filmu, 23-letni Cezary Albin opowiadał: "Pan Machulski miał bardzo ciepłe podejście do młodych ludzi, łatwo nawiązywał z nimi kontakt. Wspierał młodych artystów oraz ich jeszcze przecież mało profesjonalne projekty. Na planie emanował optymizmem, serdecznością".

Reklama

Albin wyreżyserował trwającą nieco ponad godzinę "Orkiestrę..." na podstawie własnego scenariusza. "Jest on w pewnym stopniu oparty na moich własnych doświadczeniach" - wyznał filmowiec.

Główni bohaterowie "Orkiestry..." to para młodych ludzi, Piotr i Basia, grani przez Adriana Perdjona i Agatę Moszumańską. Piotr studiuje kompozycję na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym. Inspirację w trakcie tworzenia nowych utworów młody kompozytor czerpie z relacji ze swoją dziewczyną Basią, energiczną dziennikarką lubiącą życie towarzyskie. Zaborczy Piotr jest zazdrosny o związki łączące Basię z innymi ludźmi. Chciałby mieć dziewczyną na wyłączność, tylko dla siebie.

Gdy Piotr, po kryzysie, stara się naprawić swoje relacje z Basią, w jego życiu pojawia się niespodziewanie tajemnicza postać Starca, w tej roli Jan Machulski, który zdaje się wiedzieć o Piotrze wszystko. "Wprowadziłem do tej historii elementy metafizyczne" - powiedział Albin.

Lesław Żurek zagrał w "Orkiestrze..." przyjaciela młodego kompozytora, Edward Linde-Lubaszenko wcielił się w ojca Piotra. W obsadzie jest też m.in. Jacek Fedorowicz.

Jak powiedział PAP Cezary Albin, "Orkiestrę niewidzialnych instrumentów" będzie można obejrzeć od 28 stycznia do 4 lutego w stołecznym kinie Kultura. Następnie twórcy zamierzają pokazywać ją w kinach w innych miastach (reżyser nie podał jeszcze listy miast) oraz na festiwalach filmowych.

Cezary Albin, niezależny reżyser i scenarzysta, jest studentem filologii angielskiej na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował też na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. W reżyserskim dorobku ma już kilka krótkometrażowych filmów fabularnych, m.in. "Powrót" (2004) i "Konrada" (2006).