Inne / Jonathan Wenk
Reklama

Oto pełna lista laureatów w kategoriach filmowych:

 • Najlepszy film dramatyczny - „Avatar”
 • Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym - Sandra Bullock („The Blind Side”)
 • Najlepszy aktor w filmie dramatycznym - Jeff Bridges („Crazy Heart”)
 • Najlepszy film komediowy lub musical - „Kac Vegas”
 • Najlepsza aktorka w filmie komediowym lub musicalu - Meryl Streep („Julie & Julia”)
 • Najlepszy aktor w komedii lub musicalu - Robert Downey Jr. („Sherlock Holmes”)
 • Najlepszy film animowany - „Odlot”
 • Najlepszy film obcojęzyczny - „Biała wstążka” (Niemcy)
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa - Mo'nique (“Precious: Based On The Novel Push By Sapphire”)
 • Najlepszy aktor drugoplanowy - Christoph Waltz („Bękarty wojny”)
 • Najlepsza reżyseria - James Cameron (“Avatar”)
 • Najlepszy scenariusz - Jason Reitman, Sheldon Turner (“W chmurach”)
 • Najlepsza muzyka - Michael Giacchino (“Odlot”)
 • Najlepsza piosenka - “The Weary Kind” („Crazy Heart”) (posłuchaj >>)

Sprawdź seriale wyróżnione w tym roku Złotymi Globami >>67. edycję Złotych Globów, prestiżowych nagród przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, rozstrzygnięto podczas niedzielnej gali w Beverly Hills. Wiele przybyłych na ceremonię gwiazd, wśród nich np. Nicole Kidman, przypięło do swych kreacji niebieskie, czerwone i żółte wstążki - na znak solidarności z ofiarami trzęsienia ziemi na Haiti (barwy nawiązywały do kolorów flagi Haiti).

Podczas gali przyznano ponadto Nagrodę im. Cecila B. DeMille'a za artystyczny dorobek życia - otrzymał ją 67-letni mistrz kina reżyser Martin Scorsese.


Jednym z triumfatorów gali był James Cameron, twórca "Avatara", który odebrał za ten film Złoty Glob dla najlepszego reżysera obrazu fabularnego. Widowiskowy"Avatar", zrealizowany przy użyciu najnowocześniejszych technologii, zwyciężył ponadto w kategorii najlepszy film w gatunku dramat.


InneInne
Inne

Najlepszą produkcją komediową uznany został natomiast "Kac Vegas" ("The Hangover") Todda Phillipsa.

Statuetkę Złotego Globu dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w filmie fabularnym z gatunku komedia lub musical odebrała Meryl Streep. Została uhonorowana za rolę autorki niezwykłej książki kucharskiej w komedii Nory Ephron "Julie i Julia". "W ciągu mojej długiej kariery zagrałam tak wiele niesamowitych kobiet, że często bywam mylnie uznawana za jedną z nich" - żartowała skromnie 60-letnia artystka.Złoty Glob dla najlepszej aktorki w filmie fabularnym z gatunku dramat odebrała Sandra Bullock. Aktorka otrzymała statuetkę za rolę w filmie Johna Lee Hancocka "The Blind Side", którego akcja rozgrywa się w środowisku sportowców, zawodników drużyn futbolu amerykańskiego.

InneInne
Reklama

W kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy w komedii Złoty Glob zdobył Robert Downey Jr., nagrodzony za rolę tytułowego bohatera w "Sherlocku Holmesie" reżysera Guya Richiego.

Najlepszym aktorem pierwszoplanowym w filmie z gatunku dramat okazał się z kolei Jeff Bridges, który otrzymał statuetkę za kreację w filmie "Crazy Heart" Scotta Coopera.

InneNagrodę dla aktorki drugoplanowej w filmie fabularnym zdobyła Mo'Nique. Doceniono ją za rolę w "Precious" (reż. Lee Daniels), dramacie z akcją osadzoną w nowojorskim Harlemie. Mo'Nique (prawdziwe nazwisko: Monique Imes) pokonała w tej kategorii m.in. Penelope Cruz, nominowaną za rolę w musicalu "Nine - Dziewięć".

InneZłoty Glob dla drugoplanowego aktora w filmie fabularnym przypadł Christophowi Waltzowi - za kreację w "Bękartach wojny" Quentina Tarantino. Postać grana tam przez Waltza to czarny charakter, pułkownik SS Hans Landa.W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny triumfował głośny niemiecko-austriacki dramat "Biała wstążka", wyreżyserowany przez Michaela Haneke.

W kategorii film animowany nagroda przypadła natomiast twórcom komedii "Odlot" (reż. Pete Docter), dzieła studia Disney/Pixar. Za "Odlot" przyznano także statuetkę za najlepszą muzykę - otrzymał ją Michael Giacchino. W kategorii muzyka o nagrodę walczył też m.in. polski kompozytor - Abel Korzeniowski, autor muzyki do dramatu "A Single Man" w reżyserii Toma Forda (z Julianne Moore i Colinem Firthem w rolach głównych).