Inne
Reklama
Inne

Film Borcucha, historia grupy przyjaciół, którzy swoją młodość, wypełnioną muzyką, przeżywają na polskim Wybrzeżu na początku lat osiemdziesiątych, spodobał się nie tylko krytyce, ale także gdyńskiej publiczności - zdobył nagrodę Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu na festiwalu.

"Film ze znakomitą grą aktorską, który ujmuje prostą, bezpretensjonalnie opowiedzianą historią o miłosnej inicjacji młodych ludzi w niełatwych czasach. Tamte czasy przedstawiono z autentyzmem, zarówno na poziomie faktograficznym, jak i emocjonalnym" - ocenił redaktor naczelny miesięcznika "Film" Jacek Rakowiecki.

Akcja "Wszystkiego, co kocham" rozgrywa się w ciągu miesięcy poprzedzających ogłoszenie stanu wojennego. Głównych bohaterów - którym towarzyszą na ekranie m.in. Andrzej Chyra (w roli ojca Janka) i Katarzyna Herman - zagrali: Mateusz Kościukiewicz, Jakub Gierszał, Mateusz Banasiuk, Igor Obłoza i Olga Frycz.

Janek (Kościukiewicz), wrażliwy 18-latek, kocha się w ślicznej Basi (Frycz). Chłopak nie chce pogodzić się z tym, że ich miłość może być zakazana. Konflikt między rodzinami zakochanych sprawia, że rodzące się uczucie jest wystawiane na próbę. Młodzieńczy idealistyczny świat zderza się z bezwzględną rzeczywistością, a bohaterowie muszą podejmować trudne decyzje, kładąc na szali miłość i przyjaźń.

InnePodczas gdy w tle rozgrywają się ważne wydarzenia polityczne, na pierwszym planie pozostaną, jak zapowiadają twórcy, eksplozja młodości, muzyka - w wykonaniu punkrockowego zespołu, który zakładają bohaterowie filmu, "pierwsza miłość, pierwszy bunt, głód życia, seks... wszystko, co najpiękniejsze".

Autorem zdjęć do filmu jest Michał Englert. Muzykę skomponował Daniel Bloom. 39-letni Jacek Borcuch ma w reżyserskim dorobku m.in. film "Tulipany" z 2004 r. Dał się też poznać jako aktor, zagrał m.in. jedną z głównych ról - Stefana - w "Długu" Krzysztofa Krauzego.

"Wszystko, co kocham" zostało zakwalifikowane do konkursu głównego prestiżowego Festiwalu Filmowego Sundance w USA, którego najbliższa edycja odbędzie się w dniach 21-31 stycznia w mieście Park City w stanie Utah.