Reżyser Krzysztof Krauze o walce z rakiem: Myślę o eutanazji

2013-07-08 14:35 | Aktualizacja: 14:34
Krzysztof Krauze

Krzysztof Krauze (Fot. Fot. Pawel Malecki Agencja Gazeta / Agencja Gazeta)

"Wiesz, że w pewnym momencie będziesz bezradny. Twoje życie stanie się uciążliwe. Dla ciebie. Dla bliskich" - reżyser Krzysztof Krauze opowiada w wywiadzie o walce z chorobą nowotworową.



Co roku jeździmy na miesiąc, dwa do RPA. Krzysztof ma badania. Ale też znajdujemy spokój. W chorobie to ważne. Mamy swoją piekarnię, aptekę, przyjaciół. Słońce, ciszę. Poza tym z daleka widzi się lepiej. Widać, co jest lokalne, co uniwersalne - mówi Joanna Kos-Krauze, żona Krzysztofa Krauze. - Choroba czyni człowieka sentymentalnym. Po dwóch latach spędzonych w RPA zobaczyłem inny kraj. Polskę swojego dzieciństwa. Urodziłem się na Powiślu. Wsiadłem w samochód, jechałem Świętokrzyską, Tamką i płakałem. To ulica, po której chodziłem przez całe dzieciństwo - dodaje Krzysztof Krauze w rozmowie z "Wprost".

Reżyser przyznaje, że nie chciałby nakręcić filmu o nowotworze. - Zrobiono już o tym dziesiątki filmów, powszechność tej choroby zbanalizowała jej doświadczenie - tłumaczy i jak dodaje, dotyka go zupełnie inny aspekt prawny - prawo do eutanazji.

Każdy chory na raka spodziewa się cierpienia. Prędzej czy później. I może wtedy chce umrzeć. Tylko w ten sposób czasami myślę o nowotworze. Ale nie chcę chyba o tym rozmawiać. Nawet kiedy ludzie mówią na dzień dobry: "Jak się czujesz?", proszę, aby pomijali to pytanie - przyznaje Krzysztof Krauze. - Wiesz, że w pewnym momencie będziesz bezradny. Twoje życie stanie się uciążliwe. Dla ciebie. Dla bliskich. Zastanawiasz się, czy warte jest takiego cierpienia. Ten lęk nasuwa myśl o eutanazji. Tyle. Nie jest codzienny. Nie paraliżuje. Myślę, że każdego to czeka - dodaje.

Jak sobie radzi z chorobą? - Ograniczam nijakie kontakty z ludźmi. Wielu rzeczy nie robię. Na przykład nie udzielam wywiadów. Chciałbym za to napisać książkę, która składałaby się z fragmentów opowiadań, scenariuszy, fotografii. Byłaby kolażem. Wyznanie: "Chorowałem, walczyłem, żyję", nie interesuje mnie. Nie uważam, żeby z chorobą zyskiwało się jakąkolwiek mądrość - twierdzi reżyser.

W walce z nowotworem pomaga mu praca. Zwłaszcza "Papusza" - ostatni film reżyserskiego duetu.

Dla mnie "Papusza" była fantastyczną terapią. Tak sugestywny świat jak ten odwraca uwagę od choroby, kłopotów - przyznaje Krzysztof Krauze.





Źródło: Wprost
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 35
  • ~irena2013-10-13 18:08

    zyczę panu powrotu do zdrowia, ten człowiek nie goni za pieniędzmi. nie sądzcie nie będziecie sądzeni.To wspaniały człowiek...wiele dla nas zrobił.

  • ~irena2013-10-13 18:04

    cztery lata mąż walczył z tą okrutną chorobą ,Przegrał ją.Wiem ,że chory powinien decydować ,czy chce dalej cierpieć ... nikt inny.

  • ~Hala2013-09-28 23:19

    też cierpię na nowotwór. Nowotwór trzustki to trudny typ raka do wyleczenia. Ja po operacji przyjmuję cytostatyki. Tak jak Pan nie podaję się. Leczę się ja wraz z moją rodziną /rodzina to najlepsze lekarstwo/. Nie podaję się . Życzę Panu i sobie dużo zdrowia. Wyjdziemy z tej wstrętnej choroby. !!!

  • ~aaa2013-08-20 14:47

    Jeśli przerzuty są do kości to chory strasznie cierpi,niewyobrażalny ból.
    Przykro mi to pisać ,ale zadnych szans,w raku cudów nie ma.
    Najbliższa mi osoba tak odeszła.

  • ~brat2013-07-17 16:17

    Oczy bowiem Pana na sprawiedliwych [są zwrócone], a Jego uszy na ich prośby.Zwracam się z prośbą do sprawiedliwych, aby pomodlili się o cud uzdrowienia dla mojej umierającej.Może dobry Bóg ich wysłucha.

  • ~EMERYTKA2013-07-12 00:01

    Ludzie żyją latami i nie uczą się jak prawidłowo się odżywiać. .Zwykle stosują odżywianie swoich rodziców.
    PANIE KRZYSZTOFIE WSZYSTKO MOŻNA WYLECZYĆ SAMEMU W DOMU!!!
    NALEŻY TYLKO ZMIENIĆ SPOSÓB ODŻYWIANIA.KOMÓRKI CIAŁA SĄ ŻYWE I JEDNA DRUGĄ UZDRAWIA, ALBO NISZCZY, W ZALEŻNOŚCI OD TEGO JAK SIĘ ODŻYWIAMY.CZTERNAŚCIE LAT TEMU
    LEKARKA MNIE ZATRUŁA TABLETKAMI!!!ŻYJĘ DLATEGO ,ŻE UMIAŁAM SOBIE SAMA POMÓC!!!
    PROSZĘ PODAĆ NAMIARY,TO PANU ODPISZĘ. NIE CHCIAŁABYM TEGO CZYNIĆ PRZEZ INTERNET,PONIEWAŻ ROZPĘTAŁA BY SIĘ WOJNA KRYTYKÓW, A NIE ŻYCZLIWYCH UMIEJĄCYCH POMÓC.
    DŁUGOŚĆ ŻYCIA CZŁOWIEKA ZALEŻY OD JEGO ŚWIADOMOŚCI. CZASAMI PRÓBUJĘ KOMUŚ POMÓC BO WIDZĘ,ŻE JEST CHORY,ALE NIE DA SIĘ Z NIM RZECZOWO ROZMAWIAĆ.OD 10 LAT JESTEM NA EMERYTURZE, A WYGLĄDAM CORAZ MŁODZIEJ!!! PROSZĘ O KONTAKT 720018252 LUB SMS-EM ADRES E-MAILOWY.SERDECZNIE POZDRAWIAM.NALEŻY STOSOWAĆ TYLKO
    " APTEKĘ ŻYWNOŚCI",A ZDROWIE SAMO POWRÓCI.!!!

  • ~dziadek2013-07-09 02:19

    Cóż sensownego można napisać na kretyństwo ?

  • ~m-532013-07-09 01:20

    Przestań chrzanić. Opowiadać dyrdymały.
    Nie bądź żałosny.
    Zrób to. Tylko skutecznie.
    Ale samodzielnie, bez pomocy.
    Nie obciążaj sumienia lekarzy i pielęgniarek.

    Recepta?
    Garaż, samochód, rura od odkurzacza..
    Albo dwudzieste piętro.
    Powodzenia.

  • ~Tade2013-07-09 00:13

    Nie wiadomo komu ile lat życia jest pisane. Dlatego trzeba być uczciwym człowiekiem i nie gonić za sławą za wszelką cenę. Dlaczego opowiada te historie o eutanazji?

  • ~Polak z Norwegii2013-07-09 00:11

    CHEMICZNA TERAPIA Farmaceutycznego KARTELLU zabija, oficjalnie jest "skuteczna" od 1 do 2%!! Kto tylko sie troche orientuje w temacie to wie, ze ta "skutecznosc" jest mniejsza niz 1%.
    Medycyna Alternatywna, np. LAETRIL=Amigdalina = Vitamina B17, jest duza tansza, a co najwazniejsze jest skuteczna od 80 do 85% !! Oczywiscie bardzo wazne jest niezwloczne zaczecie terapii.
    Farma, z pasja NAZISTOWSKA, zwalcza Naturala Medycyne Alternatywna, w tym tez szczegolnie zajadle LAETRIL !!
    DLA FARMY LICZY SIE TYLKO MAMONA.

    INFORMUJCIE sie i ratujcie swoje zycie, polecam serdecznie ksiazke Amerykanina G. EDWARDa GRIFFINa w jezyku polskim: "Swiat bez raka. Opowiesc o witaminie B17".

    W USA terapia nowotwora LAETRILEM=Witamina B17, jest surowo zabroniona; rowniez w Norwegii jest zabroniona.
    ZDROWIA zycze wszystkim Rodakom, a SZCZEGOLNIE DOTKNIETYM TA GROZNA CHOROBA .