Do tego dochodzą wszelkie możliwe filmowe schematy. Wreszcie – w dużej mierze – drewniane aktorstwo i masa wybuchów. Film "Niezniszczalni 3", tak jak zresztą całą trylogię, można by bez trudu zmiażdżyć, gdyby nie jeden szkopuł. Takie produkcje ogląda się właśnie dla kuriozalnego, schematycznego scenariusza, wybuchów, pościgów, bijatyk i tekstów, które pewnie wielu z nas chciałoby przynajmniej raz w życiu sprzedać swojemu wrogowi. Z "Niezniszczalnymi" jest jak z kinem macho z lat 80.: mało rzeczy rozluźnia bardziej od oglądania Stallone'a czy Schwarzeneggera rozprawiających się ze zbirami. Takim rozluźniającym seansem są właśnie "Niezniszczalni 3".

Reklama

Do ekipy najemników znanych z poprzednich części dołączają tu Harrison Ford, Antonio Banderas, Mel Gibson i Wesley Snipes. Na ekranie pojawiają się też m.in. Kelsey Grammer (Złoty Glob za rolę w serialu "Boss") i Robert Davi ("Goonies", "Szklana pułapka"). Ukłonem w stronę młodszej widowni (tej, która nie wychowała się na "Rambo" i "Szklanej pułapce") jest zatrudnienie młodych aktorów, choć część z nich trudno nazwać aktorami, to przede wszystkim mistrzowie sztuk walki: Ronda Rousey (judoczka i zawodniczka MMA), Victor Ortiz (bokser), Glen Powell i Kellan Lutz. Na tle starych wyjadaczy (Ford, Stallone, Arnold, Gibson, Lundgren, Banderas i Snipes mają razem niemal 500 lat) młody narybek wypada jednak blado. Może nie licząc widowiskowo bijącej się Rousey.

Obraz skierowany jest do młodszej widowni także dzięki temu, że nie widać w nim krwi, a przecież giną w nim setki osób i to na różne sposoby. Sam film jest zresztą, oprócz walki Barneya (Stallone) ze Stonebanksem (Gibson), trochę o konflikcie pokoleń i odchodzeniu starych wyjadaczy na emeryturę. Problem ten Stallone poruszył już zresztą w ostatniej części cyklu o Rockym, "Rocky Balboa".

"Niezniszczalni 3" nie mają tylu zabawnych dialogów co druga część, więcej jest za to akcji. Pancerne pociągi, helikoptery, czołgi, motory, pościgi, walki na noże, wręcz. Brakuje tu chyba tylko łodzi podwodnych. Pytanie, czym to przebić? Okaże się wkrótce, po premierze czwartej części.

NIEZNISZCZALNI 3 | USA, 2014 | reżyseria: Patrick Hughes | dystrybucja: Monolith | czas: 126 min

Reklama